Ana Sayfa Güncel Haberler Saat Kulesi'nde Alzheimer Günü farkındalığı

Saat Kulesi’nde Alzheimer Günü farkındalığı

İzmir Büyükşehir Belediyesi 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü’nde Konak Meydanı’ndaki Tarihi Saat Kulesi’ni mor renkte ışıklandırarak dünya genelindeki farkındalık hareketine katıldı. Alzheimer hastaları ve yakınları, etkinlik kapsamında sandalyelerinde oturarak dans gösterileri yaptı.

Alzheimer hastaları ve yakınlarının bir araya geldiği etkinliğe İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Tugay, İzmir Büyükşehir Belediyesi Toplum Sağlığı Dairesi Başkanı Sertaç Dölek, Sağlıklı Yaşam ve Evde Bakım Şube Müdürü Gökhan Vurucu, Toplum Sağlığı ve Eğitim Şube Müdürü Ruhan Ayan Çerezcioğlu, Türkiye Alzheimer Derneği İzmir Şube Başkanı Belgin Karavaş ve yurttaşlar katıldı.

İBB’den Alzheimer hastalarına destek hizmeti

Sağlıklı Yaş Alma ve Dayanışma Merkezi’ne ek olarak İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde 2013 yılında hizmete açılan Alzheimer ve Demans Merkezi’nde alzheimer ve demans hastalarına destek hizmeti veriliyor. Merkeze görevli personel eşliğinde gelen yaşlı misafirlere sabah kahvaltısı, öğle yemeği, ikindi kahvaltısı ve akşam yemeği veriliyor. Gün içinde günlük sağlık kontrolleri ve ilaçlarının saatlik takibi yapılıyor.

Merkezden alzheimer (1.evre) ve/veya hafif demans hastası, günlük yaşama faaliyetlerini (yeme, içme, tuvalet gibi) yerine getirebilen, ruhsal sorunları, beden fonksiyonlarında kendi ihtiyacını karşılamasına engel olacak sakatlığı ve hastalığı bulunmayan, saldırgan ve agresif davranışlar sergilemeyen, bulaşıcı ve sürekli tedaviyi gerektiren ağır hastalıklara sahip olmayan yaşlılara hizmet veriliyor.

Merkezden yararlanmak isteyen aileler Sağlıklı Yaşam ve Evde Bakım Şube Müdürlüğü’ne veya İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na bir dilekçe ile başvuruda bulunabiliyor. Üçkuyular’da bulunan merkeze ilişkin 0.232.285 07 79 numaralı telefondan bilgi alınabilir.

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR