Ana Sayfa Güncel Haberler Alzheimer hastaları sayısı hızla artıyor

Alzheimer hastaları sayısı hızla artıyor

Türkiye Alzheimer Derneği İzmir Şubesi Başkanı Belgin Karavaş, demansın (bunama) yaşla birlikte görülme riski artan, hastada oluşturduğu engellilik, bakım yükü ve bakım maliyeti ile hastanın yanında hasta yakınlarının da yaşamını etkileyen önemli bir toplumsal sorunu olduğunu söyledi. Demansın dünyada yaklaşık 50 milyon, Türkiye’de ise 800 bin kişi etkilediğini belirten Karavaş, “Giderek yaşlanan dünyada ve ülkemizde büyük bir hızla hasta sayısı artıyor” dedi.

21 Eylül Dünya Alzheimer Günü’nde basın açıklaması yapan Belgin Karavaş, Alzheimer Hastalığı’nın demansın en sık görülen formu olduğunu belirtti. Alzheimer hastalarına bakım verenlerin hastalarıyla birlikte kentimizde pandemi sürecini ve depremi yaşadığını anlatan Karavaş, bu süreçlerin hem hastalar hem de hasta yakınları ve bakım verenler için oldukça zor olduğunu, yüz yüze sosyal destek ve gündüz bakım alanlarından yararlanamadığını söyledi.

Alzheimer hastaları, yakınları ve bakım verenlerin bu dönemin getirdiği zorunluklardan dolayı evlerden çıkamadıklarını anımsatan Belgin Karavaş, “Pandemi süreci bizlere sosyal desteğin ve yıllardır yaygınlaşmasına çaba sarf ettiğimiz gündüz yaşam evlerinin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha göstermiştir” dedi. Türkiye Alzheimer Derneği İzmir Şubesi olarak Alzheimer hastaları ve hasta yakınlarının yalnız kaldıkları bu süreçte “Unutanları Unutmuyoruz” sloganıyla çevrimiçi destek projeleri oluşturduklarını anlatan Karavaş,”Onların yanlarında olduk ve olmaya devam edeceğiz” diye ekledi.

“Dijital Torun” projesiyle gençlerle hasta ve hasta yakınlarını dijital olarak buluşturduklarını anlatan Belgin Karavaş, dijital torunlarla yalnız olmadıklarını, hayatın içinde olduklarını hissetmelerini sağladıklarını söyledi. Karavaş, yaşanan gelişmeleri “Çok güzel geri dönüşler oldu. Yalnızca hasta ve hasta yakınlarımız değil gençlerimizin de çok mutlu olduklarını gördük. Yakın zamanda yüz yüze görüşmelere başladılar. Maske ve mesafe olsa da dijital ortamda gördükleri gençlerle yakından görüşmekten çok memnun oldular” diye anlattı.

Eylül ayının dünyada ve ülkemizde Alzheimer Hastalığı konusundaki bilincin ve dayanışmanın geliştirilmesi amacıyla Alzheimer Farkındalık Ayı, 21 Eylül’ün de Dünya Alzheimer Günü olarak kabul edildiğini belirten Belgin Karavaş, “İleri yaş nüfusunun arttığı İzmir’de Alzheimer Farkındalık Ayı etkinliklerimizi Covid-19 salgınında alınan önlemler çerçevesinde gerçekleştiriyoruz” dedi. Karavaş, gerçekleştirilmesi planlanan etkinlikleri şöyle anlattı:

“21 Eylülde sokaklarda olan ‘Alzheimer Otobüsü’müzü geçen yıl başlattığımız gibi bu yıl da dijital ortama taşıdık ve mesajlarımızla topluma ulaşmaya çalışacağız. 21 Eylülde 2021 günü saat 19.00’da İzmir Saat Kulesi’nin İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından mor renkli ışıklandırılması ve zeybek oyunu etkinliğine Alzheimer için Gençlik Grubuyla birlikte katılacağız. 25 Eylül 2021 günü ise Alzheimer hastalığı konusunda farkındalık oluşturmak ve bilgilendirme yapmak için gençlerimizle İzmir sokaklarında yürüyeceğiz ve broşürlerimizi dağıtacağız. Saat 16.00’da Güzelyalı’dan başlayan yolculuğumuz, 19.00’da Alsancak’ta sonlanacak. 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü’ndeki etkinliklerimize destek veren çok sayıda gönüllümüze, gençlerimize, kamu ve özel kuruluşlar ile yerel yönetimlere teşekkürlerimizi sunarız. İzmir her yılki gibi unutanları unutmuyor.” 

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR