Ana Sayfa Güncel Haberler Kavacık 9. Üzüm Festivali'yle şenlendi

Kavacık 9. Üzüm Festivali’yle şenlendi

Karabağlar Belediyesi’nin düzenlediği 9. Kavacık Üzüm Festivali üreticiyi İzmirlilerle buluşturdu. Geçtiğimiz yıl pandemi nedeniyle düzenlemeyen festival, bu yıl 18-19 Eylül 2021 tarihlerinde gerçekleşti, çok sayıda İzmirliyi bir araya getirdi.

Festivalin açılışında konuşan Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu tarımın önemine dikkat çekerek, geçmişte vatandaşların şeker pancarı, üzüm, tütün gibi birçok ürünün getirisiyle geçimlerini sağladığını, çocuklarını okuttuğunu söyledi. Selvitopu, “Bu yönüyle baktığımızda ülkemizde tarımın daha fazla desteklenmesi ve geliştirilmesi gerekiyor. Karabağlar Belediyesi olarak biz, sınırlarımız içinde var olan bu değeri hak ettiği noktaya taşımak hedefiyle yola çıktık. Bugün Kavacık Üzümü her zamankinden daha fazla tanınıyor ve köyümüze ekonomik getiri sağlıyor. Bu nedenle üzerimize düşeni yapmaya ve bunu daha ileriye taşımaya devam edeceğiz” dedi.

Geçen yıl pandemi nedeniyle festivalin yapılamamasına karşın Kavacık Üzümü’nü dünyaya tanıtmaya gayret ettiklerini vurgulayan Başkan Selvitopu, “Umarım salgın geçer ve gelecek yıllarda daha coşkulu festivallerde buluşuruz. Koşullar ne olursa olsun Kavacık’a ve üzümüne gözbebeğimiz gibi bakmayı sürdüreceğiz. Köydeki altyapı çalışmalarının tamamlanmasının ardından sokak ve meydanları da düzenleyeceğiz. Değerlerimizi koruyarak geleceğe taşıyacağız. Bu duygularla festivalimize katılan, destek veren herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Kavacık Üzüm Yarışması Ödül Töreni gerçekleştirildi. Yarışmada birinciliği Kavacıklı üreticilerden Emine Yıldırım, ikinciliği Hanife Yıldırım, üçüncülüğü ise Ahmet Uslu kazandı. Kazananlara ödüllerini milletvekilleri Tacettin Bayır, Mahir Polat, Karabağlar Kaymakamı Cemil Özgür Öneği ve Muhittin Selvitopu verdi. Selvitopu yarışmanın seçici kurul üyelerine de “Doğa Dostu Sertifika” sundu.

Festival programı kapsamında TRT İzmir Radyosu Türk Halk Müziği Sanatçısı Ali Çakar, sevilen türküleri izleyicilerle birlikte seslendirdi. İki gün boyunca çocuklara ve yetişkinlere yönelik atölye çalışmaları, bando ve animasyon gösterileri gerçekleştirildi. Uluslararası Suluboya Ressamları Derneği üyeleri performanslarını sergiledi. Üreticilerin başta üzüm olmak üzere Kavacık’ta ürettiği sebzeler, meyveler ve el emeği ürünler konuklarla buluştu.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -
 

Most Popular

Recent Comments