Ana Sayfa Güncel Haberler Marble İzmir’de geri sayım başladı

Marble İzmir’de geri sayım başladı

İzmir ekonomisinin can damarı fuarlarından biri olan Marble İzmir Fuarı’nın ilk blok taşı “Elazığ Vişne”, Gaziemir’deki fuar alanı Fuar İzmir’e geldi. “Elazığ Vişne”nin ardından ise Konya ve Diyarbakır’dan fuar için özel olarak çıkarılan “Krem Karaman” ve “Siyah İnci”, blok sergileme alanındaki yerini aldı.

İzmir’den dünyaya açılan ve alanında bir dünya markası olan Marble İzmir Fuarı’nda geri sayım başladı. İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde İZFAŞ tarafından 25-28 Ağustos 2021 tarihleri arasında Fuar İzmir’de düzenlenecek fuar, dört gün boyunca doğal taş sektörünün Türkiye ve dünyadaki tüm bileşenlerini bir araya getirecek. 26. Marble İzmir Fuarı’nda Türkiye’nin önemli madenlerinden gelecek doğal taş örneklerinin yanı sıra son teknoloji iş ve mermer makinaları ile makina sarf malzemelerini görücüye çıkaracak. Fuar kapsamında açık alanda blok ve iş makinaları, A ve B hollerinde doğal taş, C holünde ise mermer makinaları ve sarf malzemeler sergilenecek.

Pandemiden sonraki ilk fiziksel fuar

Türkiye’de TSE Covid-19 Güvenli Hizmet Belgesi’ni aldıktan sonra İZFAŞ tarafından düzenlenecek ilk fiziksel fuar 26. Marble İzmir Fuarı olacak. Dünya Sağlık Örgütü, Sağlık Bakanlığı ve TOBB kuralları doğrultusunda ilgili tüm sağlık önlemlerinin alınacağı Fuar İzmir’de, ağırlıkları 20 ile 30 ton arasında değişen ham blokların taşınması 25 Ağustos 2021 tarihine kadar sürecek. Türkiye’de saptanan 650 farklı renk ve dokudaki doğal taşların en güzel örnekleri fuardaki yerini alacak. Uluslararası piyasada en tanınmış doğal taş çeşitlerinden olan Süpren, Elazığ Vişne, Akşehir Siyah, Manyas Beyaz, Bilecik Bej, Kaplan Postu, Denizli Traverten, Ege Bordo, Milas Leylak, Gemlik Diyabaz ve Afyon Şekeri gibi çeşitler 26. Marble İzmir’de görülebilecek. Hollerde de bulunacak işlenmiş ve yarı işlenmiş birçok doğal taşı sektör profesyonelleri inceleyerek ticari anlaşmalar yapma fırsatı yakalayacak.

İZFAŞ’tan 2022 yılı için indirim jesti

En son 2019 yılında 25 yılı geride bırakan ve 150 bin metrekarelik alanda düzenlenen fuar, tüm dünyayı etkisi altına alan COVİD -19 pandemisi nedeniyle iki yıldır yapılamıyordu. 25. Marble Fuarı’nda, 868’i yerli, 209’u yabancı 28 farklı ülkeden toplam 1077 katılımcı yer almıştı. Fuarı 128 ülkeden 64 bin 181’i yerli, 13 bin 214’ü yabancı toplam 77 bin 395 kişi ziyaret etmişti.

Marble İzmir Fuarı ile sektörü her anlamda destekleyen İZFAŞ, yönetim kurulunda alınan kararla 25-28 Ağustos 2021 fuarına katılan firmalar için katıldıkları metraj üzerinden 2022 fuarında yüzde 40 indirim uygulama kararı aldı.

20 yıldır UFI üyesi

1998 yılından bu yana Uluslararası Fuarlar Birliği (UFI) üyesi olan Marble İzmir, son 25 yıldır sektörün ihracata açılan kapısı olarak hizmet veriyor. Düzenlendiği ilk yılda Türkiye’nin doğal taş ihracatı 77 milyon iken, Marble İzmir Fuarı katkısı ile sektörün ihracat rakamı 2 milyar dolara çıktı. Türkiye’nin ikinci büyük limanı olan İzmir Limanı’na, maden ocakları ve bağlantı yollarına yakın olması nedeniyle ulaşımın bir hayli kolay olduğu Marble İzmir Fuarı, son 10 yılda Türkiye ekonomisine 20 milyar dolarlık katkı sağlayan doğal taş sektörünün can damarı olarak hizmet veriyor.

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR