Ana Sayfa Kent-Yaşam yazıları Osman Akbaşak 16. Uluslararası KIBATEK Yaz Edebiyat Buluşması

16. Uluslararası KIBATEK Yaz Edebiyat Buluşması

16. Uluslararası KIBATEK Yaz Edebiyat Buluşması 13 – 15 Ağustos’ta Seferihisar’da yapıldı. Bu yaz konuk ülke Azerbaycan oldu. On ülkeden şair, yazar, gazeteci, çevirmen, araştırmacı konuklar ülkeleri adına buluşmaya katıldı. Seferihisar Belediyesi, KIBATEK, Abderallılar Sanat Platformu’nun ortaklaşa düzenlediği buluşma Seferihisar Belediyesi’nin katkılarıyla, sıcak havaya karşın coşkuyla tamamlandı.

İlk gün otelde bir araya gelinmesinin ardından KIBATEK Yönetim Kurulu Üyesi Cafer Öz’ün rehberliğinde konuklara Seferihisar ve Sığacık’ı tanıtan bir gezi düzenlendi. Azerbaycan’dan katılan sanatçı Zamina Babayeva, Sığacık Kaleiçi’ndeki Layandula Butik Otel ve Kafe’de piyano resitali verdi. Gece Ürkmez Gençlik Merkezi’nde uluslararası şenliğin provası yapıldı. Sadece provayı izlemek bile çok keyifliydi.

14 Ağustos günü saat 10.00’da yine Ürkmez Gençlik Merkezi’nde “Uluslararası Dünyada Türkçe ve Türk Edebiyatları Forumu” düzenlendi. İki oturum halinde tamamlanan forumun birinci oturumunda Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve KIBATEK Onursal Başkanı Feyyaz Sağlam yönetiminde, KIBATEK Başkanı Dr. Mevlüt Kaplan’ın konuşmasıyla açıldı.

Mehmet İsmail Türker (Yazar / Kırcaali – Bulgaristan) “Bulgaristan Türkleri Edebiyatı’nda Hatırat”, Dr. Zeynep Yenen (Girne Üniversitesi, Öğretim Üyesi /Şair-Yazar-Gazeteci / Lefkoşa – KKTC) “Kıbrıslı Şair Mehmet Kansu’nun Şiirlerinde Zaman ve Coğrafya Etkileri” , Batoul Gharakhani (Öğretim Görevlisi, Çevirmen / İsfahan – İran) “Tanzimat Dönemi Türk Aydınlarının Fars Edebiyatı’na Etkileri”, Dženita Ahmić (Araştırmacı – Yazar – Türkolog / Sarayova – Bosna Hersek) “Boşnak Edebiyatı: Mehmet Beg Kapetanoviç Ljubušak Örneği” konulu bildirilerini sundular. 

Verilen kısa aradan sonra başlayan ikinci oturum, Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Atıf Akgün yönetiminde yapıldı. Bu bölümde de Hikmet Elitaş (Şair-Yazar,Yeni Vezin Dergisi / Karaman) “Yunus Emre ve Karaman”, Abdulmukaddes Kutlu (Dicle Üniversitesi, Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü Öğretim Görevlisi) “Şayloobek Düyşeyev’in Şiir Dünyası”, Günel Adıgüzelova (Araştırmacı, Yazar / Bakü – Azerbaycan) “Eski Müzik Çalgılarının Azerbaycan Edebiyatı’na Yansımaları”, Raif Kırkul (Şair-Yazar-Gazeteci-Editör / Prizren – Kosova) “Kosova Türk Edebiyatı, Son Gelişmeler”, Gül Altuna (Yazar-Sanat Tarihçisi) “Teoslu Lirik Şair Anekron ve Şiirde Anekreontizim”, Dr. Caner Övsan Çakaş (Şair-Yazar) “İyonya Düşüncesinin Aydınlanmaya ve Romantik Edebiyata Etkisi” konulu bildirileriyle yer aldılar. Yrd. Doç. Dr. Mehmet Yardımcı, bildirilerin ardından bir değerlendirme konuşması yaptı. 

Öğleden sonra KIBATEK Yönetim Kurulu Üyesi ve Abderalılar Saat Platformu Kurucu Başkanı Cafer Öz konuklara Düzce ve Ulamış köylerindeki tarihi yerleri gezdirdi. Otelde kısa bir dinlenmenin ardında yabancı ve yerli konuklar Seferihisar Sığacık Kaleiçi’nde sunumunu Murat Ateş’in yaptığı “Uluslararası Şiir-Müzik Şölen Gecesi”nde Seferihisar Belediye Bandosu’nun çaldığı güncel ve keyifli eserlerle birlikte şiirlerini paylaştılar. Gecede katılımcılara onur belgeleri verildi, toplu fotoğraf çekimi yapıldı.

İzmir’den Yrd. Doç. Dr. Mehmet Yardımcı, Doç. Dr. Atıf Akgün, Dr. Caner Övsan Çakaş, Murat Ateş, Dr. İsmail Sucu, Leyla Işık ve M. Osman Akbaşak da katılımcılar arasındaydı.

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR