Ana Sayfa Güncel Haberler İzmir’de büyük yapılarda yeşil çatı uygulaması

İzmir’de büyük yapılarda yeşil çatı uygulaması

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İmar Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle bin metrekarenin üzerinde yeni yapılan binalarda yağmur suyu hasadını, 60 bin metrekarenin üzerindeki yapılarda ise yeşil çatı uygulamasını zorunlu kıldı. 2019 yılında hazırlanan yeni imar yönetmeliği Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanarak Haziran ayında yürürlüğe girdi. 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, iklim krizinin ağırlaşan sonuçlarını da dikkate alarak Türkiye için başka bir su politikası önerdiklerini ve bu topraklarda geleceğimizi güvence altına almak için çalıştıklarını söyledi. İmar yönetmeliğinde sürdürülebilir çevre anlayışıyla yapılan düzenlemelerin bu amacımıza hizmet ettiğini anlatan Soyer, sözlerini öyle sürdürdü:

“Su kaynaklarımızın verimli kullanılması, kentteki kişi başına düşen yeşil alan miktarının iki kat artırılması, enerji tüketimini azaltan ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yoğunlaşan pek çok çalışma yürütüyoruz. Yeşil çatı, yağmur suyu hasadı gibi imar yönetmeliğimize koyduğumuz bu tanımlamalar doğayı ve su kaynaklarını korumak için pek çok alanda verdiğimiz mücadeleye, döngüsel ve dirençli kent olma hedefimize önemli katkı koyacaktır.”

Düzenlemeyle bin metrekarenin üzerindeki parsellerde, alışveriş merkezleri, kamu binaları gibi yeni yapılacak binalarda bahçe sulama ve araç yıkama gibi işlerde kullanmak üzere bir drenaj sistemi oluşturularak. Çatı ve zemin yüzeyi suları zemin altında yapılacak bir sarnıçta veya yağmur suyu tankında toplanarak gerekmesi halinde arıtılarak yeniden kullanımı sağlanacak. 

Drenaj sistemi, sarnıç veya yağmursuyu tankı, binanın arka cephesinde, yan ve arka bahçe mesafeleri içinde düzenlenebilecek ve vaziyet planında gösterilecek. Çatı sularını toplayan yağmur su boruları sarnıçlara veya yağmursuyu tanklarına ya da yoldaki yağmur suyu şebekesine bağlanacak. Atık su şebekesine bağlandığının belirlenmesi durumunda İZSU Genel Müdürlüğü tarafından gerekli işlemler yapılacak. 

RELATED ARTICLES
- Advertisment -
 

Most Popular

Recent Comments