Ana Sayfa Güncel Haberler İGC: 24 Temmuz Basın Özgürlüğü İçin Mücadele Günüdür

İGC: 24 Temmuz Basın Özgürlüğü İçin Mücadele Günüdür

Türk basınında sansürün kaldırılmasının yıl dönümü olarak her yıl “Basın Bayramı” olarak kutlanan 24 Temmuz gününün artık “Basın Özgürlüğü İçin Mücadele Günü” olduğu anımsatıldı. İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nden (İGC) yapılan açıklamada, “Sonuna kadar mücadelemizi devam ettireceğimizin sözünü veriyoruz” denildi.

İkinci Meşrutiyet’in ilanından sonra 24 Temmuz 1908 tarihinde sansür uygulamasına son verildi. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu’nun aldığı kararla 24 Temmuz’lar “Basın Bayramı” olarak kutlanmaya başladı. 

Gazeteciler üzerinde ve gazete çalışanları için ağır baskıların başlaması, gazeteler, kitaplar ve çeşitli yayınların toplatılması, sansürün şiddetlenmesi üzerine 1971 yılında “Basın Bayramı” nitelemesi yerini “Basın Özgürlüğü için Mücadele Günü”ne bıraktı.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nden (İGC) yapılan açıklamada, demokratik toplumlarda özgür basının düşünce ve ifade özgürlüğünün temeli, insanca ve hakça yaşamanın teminatlarından biri olduğu vurgulandı. “Sansürün kaldırılışının 113. yılında daha fazla baskıya ve sansüre maruz kaldığımız bir dönemden geçiyoruz” denilen açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“Basın emekçileri olarak bu yıl da 24 Temmuz Basın Bayramı’nı kutlamaya değil, kutlayamamaya devam ediyoruz. Üstelik, basın sektörü hâlâ işsizliğin en yüksek olduğu sektörlerin başında geliyor. Basın emekçilerinin temel sosyal hakları ellerinden alınmaya devam ediliyor. Pek çoğu güvencesiz ve sigortasız çalışmak zorunda kalıyor.

Son bir yılda 43 gazeteci mesleğinin gereğini yerine getirdiği için demir parmaklıklar ardında tutsak. Basın sektörü sansürün yanı sıra ekonomik ambargolara da maruz kalıyor. Yapılan düzenlemeler, yayınlanan genelgeler ile yaygın basının can damarı olan yerel basın ayakta kalmakta güçlük çekiyor. 

Tüm bunların yaşanmaya devam ettiği bu süreçte 24 Temmuz’u bu yılda da bayram olarak değil, “basın özgürlüğü için mücadele günü” olarak anmaya devam ediyor, sonuna kadar mücadelemizi devam ettireceğimizin sözünü veriyoruz.”

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR