Ana Sayfa Güncel Haberler Buca Metro ihalesinde son aşama 12 Ağustos’ta

Buca Metro ihalesinde son aşama 12 Ağustos’ta

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin İzmir Hafif Raylı Sistemi’nin beşinci aşamasını oluşturan Buca Metrosu için başlattığı ihale sürecinin son aşaması 12 Ağustos’ta tamamlanacak. Üçyol İstasyonu – Dokuz Eylül Üniversitesi Tınaztepe Kampüsü – Çamlıkule arasında hizmet verecek 13,5 kilometrelik hattın yapım ihalesinin ikinci aşamasında çağrılan 13 firma mali tekliflerini sunacak.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası ile kredi sözleşmesi imzalanan projenin yapımına yönelik uluslararası ihalenin ilk aşaması 28 Mayıs’ta 2021’de düzenlenmişti. 14 firmanın teknik teklif verdiği ihalede komisyon değerlendirilmesi sonunda yeterli bulunan 13 firmaya mali tekliflerini sunmaları için çağrılmıştı.

İhale usulüne göre mali tekliflerin değerlendirilmesi sonucunda ekonomik açıdan en avantajlı teklif belirlenecek ve yüklenici firma ile sözleşme imzalanarak inşaat çalışmalarına hemen başlanacak. İzmir Hafif Raylı Sistemi’nin beşinci aşamasını oluşturan hat, Üçyol İstasyonu – Dokuz Eylül Üniversitesi Tınaztepe Kampüsü – Çamlıkule arasında hizmet verecek.

Tünel sondaj makinesi kullanılarak derin tünel tekniğiyle yapılacak hattın uzunluğu 13,5 kilometre. Hatta 11 istasyon bölgesi belirlendi. Üçyol ile başlayan hatta sırasıyla Zafertepe, Bozyaka, General Asım Gündüz, Şirinyer, Buca Belediyesi, Kasaplar, Hasanağa Bahçesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Buca Koop ve Çamlıkule istasyonları yer alacak.

Buca metro hattı, Fahrettin Altay Meydanı – Bornova arasında çalışan ikinci aşama hattı ile Üçyol İstasyonu’nda, İZBAN hattı ile de Şirinyer İstasyonu’nda entegre olacak. Bu hat üzerindeki tren setleri sürücüsüz hizmet verecek.

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR