Ana Sayfa Güncel Haberler Büyükşehir kurban kesim yeri hazırlıklarını tamamladı

Büyükşehir kurban kesim yeri hazırlıklarını tamamladı

İl Kurban Hizmetleri Komisyonu tarafından kent genelinde 300 kurban satış noktası ve 433 kesim noktası belirlendi. Sekiz büyükbaş mobil kurban kesim ünitesi, bir küçükbaş mobil kurban kesim ünitesi ve 11 kesim çadırı kuran İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kurban Bayramı hazırlıklarını tamamladı. Vatandaşların kurbanlarını hijyenik ortamda kesebilmesi için bu alanlarda çadır ile su ve hava tesisatlarını oluşturuluyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nce Bornova – Işıkkent Ayakkabıcılar Sitesi karşısında, Konak – Kocakapı Mahallesi Yeşildere semtindeki boş arsalarda, Bayraklı – Doğançay Mezarlığı yanında ve Gaziemir – Sarnıç’ta kurban kesim üniteleri kuruldu. Kurulacak 11 kesim çadırı da ilçe kurban hizmetlerine devredilecek. Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen Aliağa, Bergama, Kiraz, Ödemiş ve Urla mezbahalarında önceki yıllarda olduğu gibi yine kurban kesimi yapılacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kesim yapacağı konteynerler 3 metre genişliğinde, 13 metre uzunluğunda ve 6 metre yüksekliğinde. İçinde vinç, monoray, su deposu, gövde ayırma testeresi ve kesim makası bulunuyor. Ayrıca büyükbaş kesimini monoray üzerinde mezbaha standartlarında yapılabilen ünitelerde günlük 100 büyükbaş hayvan kesimi yapılabilecek. Hijyen kurallarına uygun kesimler eğitimli kasaplar tarafından yapılacak. Kesim için konteynere giren hayvan en çok yedi parça halinde, gıda poşetleri içerisinde vatandaşlara teslim edilecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesine ait mezbahalarda ve mobil kurban kesim ünitelerinde büyükbaş kurbanı görevli kasaba kestirmek isteyenlerden bayramın birinci günü 400 lira, ikinci ve diğer günlerde ise yığılmaları engellemek için indirimli olarak 250 lira, küçükbaş hayvanlar için ise bayramın birinci günü 135 lira, diğer günler 85 lira olarak belirlendi. İlçe mezbahalarında kurban kesim sırası alma işlemi 5 Temmuz’da başladı.

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR