Ana Sayfa Güncel Haberler 1 Temmuz'da sokağa çıkma kısıtlamaları kalkıyor

1 Temmuz’da sokağa çıkma kısıtlamaları kalkıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, koronavirüs (Covid-19) önlemleri kapsamında getirilen sokağa çıkma kısıtlamalarının 1 Temmuz 2021 gününden başlayarak tümüyle kaldırılacağını açıkladı.  Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısının ardından basın açıklamalarda bulunan Erdoğan, “Müzikle ilgili sınırlamayı da daha ileri bir saat olan 24.00’e çekiyoruz. Şehirler arası seyahat kısıtlamaları ile şehir içi toplu taşıma araçlarındaki sınırlamalar sona eriyor. Kamu kurum ve kuruluşlarında normal mesai düzenine geçiliyor” dedi.

Kabine toplantısında gündemin ilk konusunu salgında yaşanan gelişmelerin ve bu çerçevede izlenen yol haritasının oluşturduğunu anlatan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  “Türkiye, sağlık hizmetlerinden gıda zincirinin devamlılığına, kamu güvenliğinden sosyal dayanışmaya kadar her alanda, salgın döneminin parlayan yıldızı olmuştur” diye konuştu. Alınan önlemlerden etkilenen her kesimin üzerindeki yükü yaşama geçirilen destek ve teşvik paketleriyle azalttıklarını söyleyen Erdoğan, kısıtlamaları üretim ve istihdam üzerinde olumsuz etki yapamayacak şekilde uyguladıklarını dile getirdi.

Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısında alınan kararlarla ilgili şu bilgileri paylaştı:

– Turizm sektörüne verilen KDV desteğini bir ay daha uzatıldı.

– Sokağa çıkma kısıtlamaları 1 Temmuz 2021 gününden başlayarak tümüyle kaldırılacak.

– Müzikle ilgili sınırlama saat 24.00’e çekilecek.

– Şehirlerarası seyahat kısıtlamaları ile şehir içi toplu taşıma araçlarındaki sınırlamalar sona erecek.

– Kamu kurum ve kuruluşlarında normal mesai düzenine geçilecek.

– Kamu ve özel sektördeki iş ve işlemlerin tamamında Sağlık Bakanlığı’nın hazırladığı salgın yönetimi ve çalışma rehberlerine uyulması hassasiyetle takip edilecek. 

– HES kodu uygulaması yaygınlaştırılarak sürdürülecek.

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR