Ana Sayfa Güncel Haberler Meyve Sebze İhracatçıları 2021 yılında yeni rekorlar hedefliyor

Meyve Sebze İhracatçıları 2021 yılında yeni rekorlar hedefliyor

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Uçak, birliğin 54 yıllık tarihinde ilk kez bir milyar dolar barajını aşmayı başardıklarını, 2017 yılının sonundan bugüne meyve sebze ihracatını 300 milyon dolar artırdıklarını söyledi. Uçak “2021 yılı sonu için 1 milyar 200 milyon dolarlık bir hedef koymuştuk, bu artış ivmesi ile devam edersek 2021 yılını da yeni bir rekorla kapatacağız” dedi.

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Uçak, Yönetim ve Denetim Kurulu üyelerinin katılımıyla düzenlediği basın toplantısında üç yıllık görev sürecinde yaptıkları çalışmaları anlattı. Ege İhracatçı Birlikleri’nde düzenlenen toplantıya Başkan Yardımcıları Cengiz Balık ve Murat Ödül, üyeler Emin Demirci, Türkmen Türkmenoğlu, Sıdık Demircan katılırken, üyeler Emin Demirci ve Martin Sanford ise zoom programı üzerinden görüşlerini dile getirdi.

Uçak: 54 yıllık tarihte ilki gerçekleştirdik

Birliğin 54 yıllık tarihinde ilk kez bir milyar dolar barajını aşmayı başardıklarını söyleyen Hayrettin Uçak, 2017 yılının sonundan bu yana ise meyve sebze ihracatını 300 milyon dolar artırdıklarına dikkat çekti. Uçak “Göreve geldiğimizden beri 600’ü aşkın üyemiz ve ihracatımızın artması için çalışmalar yapıyoruz. 2017 yılının sonunda 739 milyon dolar olan Birliğimiz yaş meyve sebze ve meyve sebze mamulleri ihracatı, 2018 yılında yüzde 12 artışla 831 milyona, 2019 yılında yüzde 7 artışla 890 milyona ve nihayet 2020 yılının sonunda yüzde 17 oranında artışla 1 milyar 40 milyon dolara yükseldi. Birliğimizin 54 yıllık tarihinde ilk kez bir milyar dolar barajını üyelerimizle beraber aşmayı başardık” diye konuştu.

2021 yılının ilk beş aylık döneminde de ihraçattaki artışın sürdüğünü anlatan Hayrettin Uçak, “Yüzde 16’lık artışla ihracatımızı 397 milyon dolara taşıdık. Hatırlarsanız, geçtiğimiz Aralık ayı sonunda yaptığımız basın toplantısında sizlerin önünde 2021 yılı sonu için 1 milyar 200 milyon dolarlık bir hedef koymuştuk, bu artış ivmesi ile devam edersek 2021 yılını da yeni bir rekorla kapatacağız” dedi.

Ödül: Üye ziyaretleri en önemli icraatlarımızdan

Göreve geldiklerinde ilk olarak “üye ilişkileri timi” oluşturduklarını kaydeden Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Ödül, “Bu ekip 2018 yılından bu yana 800’ün üzerinde üyemizi belirli aralıklarla yerinde ziyaret etti. Zaman zaman Yönetim Kurulu olarak bizler de bu ziyaretlere eşlik ettik. Arkadaşlarımız, mesafe tanımaksızın İzmir, Manisa, Aydın, Muğla, Afyon, Balıkesir ve Denizli’deki firmalara ziyaretlerde bulundu” dedi. Ödül, üyelerin birliğin varlık sebebi olduğunu belirterek, göreve geldiklerinden bu yana en somut ve en çok içlerine sinen icraatlarından birinin üye ziyaretleri olduğunu dile getirdi.

Balık: Üreticimizin başarısı ihracata da yansıdı

Konuşmasında gerçekleştirdikleri “Kullandığımız Pestisitleri Biliyoruz” projesini anlatan Cengiz Balık, ihracatın yoğun olduğu çekirdeksiz sofralık üzüm, kiraz, nar, şeftali, mandalina, çilek, domates, hıyar ve asma yaprağı ürünlerine yönelik pestisitlerin analizlerini gerçekleştirmeyi hedeflediklerini söyledi. Balık, “Projemize çilek bahçelerinden 1.500 dekar alandan numuneler alarak başladık. Kalıntı değerleri, en büyük ihraç pazarlarımız Avrupa Birliği, Rusya ve kendi vatandaşlarımızın tüketimi için Türkiye’nin limitlerine uyumlu çıktı. Üreticimizin bu başarısı ihracatta da başarıyı getirdi. 2020 Ocak Mayıs döneminde 17 milyon dolar olan çilek ihracatı 2021 Ocak Mayıs döneminde 41 milyon dolara yükseldi” dedi. Bu ay itibariyle asma yaprağı ile ilgili analiz çalışmasının sonlandığı bilgisini paylaşan Balık, projenin kiraz ile sürdüğünü söyledi.

Türkmenoğlu: Alışık olmadığımız bir pazarlama sürecine girdik

Covid-19 Pandemesi nedeniyle müşteri ziyaretleri, fuar katılımları, ticaret heyetlerinin ani bir şekilde kesildiğini anlatan Türkmen Türkmenoğlu ise bu nedenle firmaların alışık olmadıkları bir satış-pazarlama sürecine ve çabasına girdiğini anlattı. Türkmenoğlu Ege İhracatçı Birlikleri olarak yeni arayışlara girdiklerini kaydederek “Birliklerimizin bu sürece çabuk uyum sağladığını düşünüyorum. Pandeminin başlamasıyla benim de dahil olduğum bir çalışma grubu kuruldu. Pandeminin yarattığı bu durumdan nasıl kurtulabiliriz, üyelerimize nasıl olanaklar sunabiliriz, müşterilerimizle dirsek temasını kesmemenin yolları için takım arkadaşlarımızla kafa yorduk. Neticede ortaya çok güzel organizasyonlar çıkardık” dedi. Türkiye’de ilk kez bir birlik olarak sanal fuar organizasyonuna öncülük ettiklerini anlatan Türkmenoğlu, The Fource Sanal Gıda Fuarı’nda 54 Türk firmasının dünyanın çeşitli yerlerinden birçok alıcıyla online ortamda buluşma fırsatı yakaladığını dile getirdi. Turquality Projesi kapsamında Las Vegas Üniversitesi ile anlaşma yaptıklarını ve üniversite ders programına Türk yemekleri ile ilgili bir program dahil ettiklerini söyleyen Türkmenoğlu, “Amerikalı şeflerle dijital tadım etkinlikleri düzenledik” dedi.

Demircan: Projelerimizin hedefi kaliteli ürün elde etmek

Birlik olarak destek oldukları projelerin hepsinin üretimde kaliteli ürünü elde etmeye yönelik olduğunu söyleyen Sıdık Demircan sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizler biliyoruz ki, kaliteli ürün elde etmemiz için tarımsal üretimin gerçekleştiği alanlarda üretimin belli bir program dahilinde yapılması, ürünlerin zamanında sulanması ve bitkinin ihtiyacı olan bitki besin elementlerinin zamanında yeteri kadar verilmesi, hastalık ve zararlılarla entegre mücadelenin uygulanması ile mümkün olmaktadır. Ayrıca tarımda kullanılan ürüne ruhsatlı pestisitlerin de pazarımıza uygun şekilde, kalıntı değerlerine uygun olarak kullanımı ile mümkün olmaktadır.”

Demirci: Sektörel dergimiz birlik tarihinde bir ilk

Emin Demirci, birliğin tarihinde ilk kez sektörel bir dergi yayınlamaya karar verdiklerini söyledi. Demirci, “İlk olarak 2019 yılında yayına başladığımız ve dört ayda bir çıkardığımız dergimiz “Hasat ve Ötesi”ni ilgili tüm kurumlardan üyelerimize Türkiye’nin her köşesine ulaştırıyoruz. Yakın zamanda beşinci sayısını çıkaracağımız dergimizi, hem Türkçe hem İngilizce yayınlıyoruz” dedi.

Stanford: Pandeminin en büyük olumsuzluğu seyahat kısıtlaması

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği’nin taze üzüm, kiraz, nar ve işlenmiş gıda olmak üzere iki yeni UR-GE projesine başladığını anlatan Martin Stanford ise, pandeminin getirdiği en büyük olumsuzluğun seyahat kısıtlaması olduğunu dile getirdi. Stanford “Bu kısıtlama her ne kadar bu projelerimizi etkilemiş olsa da, proje katılımcılarımıza proje kapsamında birçok yararlı eğitim olanağı sağlıyoruz. 2021 kalan yarısında umarım virüsün etkisinin azalması ve ülke sınırlarının açılmasıyla, bu süreçte çok iyi hazırlandığımız UR-GE Ticaret heyetlerini de gerçekleştirebileceğiz” dedi. Pandemi öncesi sektör olarak dünyanın en önemli gıda fuarlarına katıldıklarını ve üyelerini temsil ettiklerini belirten Stanford konuşmasında katma değerli ürün ihracatına da değindi. Martin Stanford, katma değerli üretim deyince akla sadece bir ürünün işlenmesi ile elde edilen değerin gelmemesi gerektiğini, paketleme, lojistik, raf ömrünü uzatıcı yenilikler gibi gelişmelerin de ürüne önemli bir değer katacağına dikkat çekti.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -
 

Most Popular

Recent Comments