Ana Sayfa Güncel Haberler Cittaslow metropol projesi bir yıl içinde yaşama geçirilecek

Cittaslow metropol projesi bir yıl içinde yaşama geçirilecek

İzmir’in dünyanın ilk cittaslow metropol pilot kenti ünvanını kazandığını duyuran İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Kültürpark’ta düzenlenen toplantıda projeye ilişkin açıklamalarda bulundu. Soyer, kültürüne, doğasına ve kimliğine sahip çıkan, kente yüksek yaşam kalitesi sunan bir yönetim modeli oluşturmak üzere Cittaslow metropol projesini geliştirdiklerini söyledi.

Cittaslow metropol projesinin geleceğin şehirlerini inşa etme projesi olduğunu belirten Tunç Soyer, “Dünyanın ve ülkemizin geldiği durumda, şehirlerimiz bir yol ayrımındadır. Ya umudun şehirleri olacağız ya da korkuya teslim olacağız” dedi. Soyer, “Biz büyük bir kararlılıkla tercihimizi yaptık. İzmir’de korkulara yer yok. Cittaslow metropol, dünyanın umutlu şehirlerinin simgesidir. İzmir umudun şehridir” diye konuştu.

Cittaslow’un aslında nüfusu 50 binin altında olan kentlerin sahip olabileceği bir unvan olduğunu anlatan Tunç Soyer, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Fakat bir yandan da günümüzün gerçeği olan büyükşehirler var. Dünya nüfusunun çoğunluğu artık kentlerde yaşıyor ve kentler her geçen gün daha da büyüyor. İzmir gibi büyükşehirlerin yeniliğin, ticaretin, eğitimin, sanatın, teknolojinin ve gelişmenin üretim merkezi haline geldiği bir gerçek. Öte yandan büyükşehirler birçok sorunun da odağı haline geldi. Cittaslow metropol fikrinin başlangıç noktası işte tam da bu: Şehirlerimizi yeniden içinde dinlenebildiğimiz bir yuvaya dönüştürmek.”

Projenin kazanımlarını “toplum”, “iyi yönetişim”, “kentsel direnç”, “herkes için gıda”, “hareketlilik” ve “Cittaslow mahalleleri” başlıkları altında topladıklarını anlatan Tunç Soyer, Cittaslow metropol projesini bir yıl içinde pek çok alanda yaşama geçireceklerini söyledi. Soyer, “Böylece Cittaslow metorpolün tüm dünyaya yayılma sürecini İzmir’den başlatmış olacağız. Biliyorum ki, önümüzdeki yıllarda dünyanın diğer öncü metropolleri de bu ağa bir bir katılacak. Geleceğin şehirlerine hep birlikte yön vereceğiz” diye ekledi.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -
 

Most Popular

Recent Comments