Ana Sayfa Güncel Haberler Aliağa Kent Kitaplığı'ndan yeni kitap

Aliağa Kent Kitaplığı’ndan yeni kitap

İzmir’de Aliağa ilçesi sınırları içinde bulunan ve Aiolis’in 12 antik kentleri arasındaki Myrina ve Gryneion’da gerçekleştirilen arkeolojik yüzey araştırmaları kitap olarak yayınlandı. Eser, Aliağa Kent Kitaplığı’nın 15. eseri olarak Mayıs ayında “Myrina ve Gryneion 3 – Kültürel Mirasın Korunması ve Geleceğe Aktarılması Çalışmalarında Gryneion Antik Kenti Sahasında Arkeojeofizik Araştırmalar” adıyla yayınlandı. Kitabı İstanbul Üniversitesi’nden Doç. Dr. Fethi Ahmet Yüksel, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi’nden Doç. Dr. Murat Çekilmez ve İstanbul Üniversitesi’nden Jeofizik Mühendisi Fevzi Avcı hazırladı. Arkeoloji ve tarih meraklıları kitabın üçüncü cildini 1 Haziran 2021 tarihinden itibaren Aliağa Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden alabilecek. Kitaba Aliağa Belediyesi Kent Kitaplığı’nın www.aliaga.bel.tr/aliaga-kent-kitapligi linki üzerinden de erişebiliyor.

Aliağa Belediyesi’nin üç cilt halinde yayınladığı Myrina ve Gryneion Arkeolojik Yüzey Araştırmaları’nın birinci cildi 2017 yılında 321 sayfa olarak, akademisyenler Murat Çekilmez ve Emel Dereboylu Poulain editörlüğünde yayımlanmıştı. Serinin ikinci cildi 2018 yılında 451 sayfa olarak Murat Çekilmez, Emel Dereboylu Poulain ve Emre Erdan editörlüğünde yayınlanmıştı. Serinin üçüncü cildi ise Mayıs 2021 tarihinde yayınlandı. Yayınlanan üç ciltte antik kaynaklarda Gryneion Antik Kenti’nde olduğu düşünülen Apollon Tapınağı’nın yerini aramaya yönelik yapılan arkeo-jeofizik çalışmaları detaylı olarak aktarılıyor.

Kitabın dördüncü cildinin 2021 yaz aylarında yayınlanacağı, bu ciltte bölgedeki antik kentlerde 1880 ve 1882 yıllarında yabancılar tarafından yapılan arkeolojik çalışmalara, yurt içi ve yurt dışındaki müzelerde yer alan pişmiş topraktan heykelcik örneklerine yer verilecek. Yayında Bergama Müzesi’ndeki Myrina eserlerinin açıklamalı görselleri, heykeller ve sikkeler de ilk kez yayınlanmış olacak.

Aliağa Belediyesi Myrina- Gryneion Arkeolojik Yüzey Araştırmaları, Tisna Antik Kenti Yüzey Araştırması, Aigai Antik Kenti Arkeolojik Kazılarını destekliyor. Aliağa Kent Kitaplığı’ndan yayınlanan kitapların PDF dökümanlarına site üzerinden ulaşılabiliyor. Aliağa Belediyesi’nin kentin tarihi ve arkeolojik kültürüne ışık tutan yayımlanmış kitapları şunlar : Aliağa’nın Antik Kentleri, Güzelhisar, Myrina ve Gryneion Arkeolojik Yüzey Araştırmaları 1. Cilt, Aliağa tarihi, 1. Aliağa Sempozyumu Bildirileri, Myrina ve Gryneion Arkeolojik Yüzey Araştırmaları 2. Cilt, Tapu Tahrir Defterlerine Göre 16. Yüzyıl’da Güzelhisar, Seyyahların İzinde Aliağa ve Çevresi (17-20. Yüzyıl), Aliağa ve Çevresindeki Antik Kentler, Aliağa Coğrafya Atlası, Aliağa Çocuk Oyunları, Aliağa ve Çevresi, Yörükler ve Derici Yörükleri Tarihi, Tisna-1 Tisna Antik Kentinde İlk Araştırmalar ve Gözlemler, Myrina ve Gryneion Arkeolojik Yüzey Araştırmaları 3. Cilt.

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR