Ana Sayfa Güncel Haberler Türk gıda ürünleri ABD'ye dijital ortamdan pazarlanacak

Türk gıda ürünleri ABD’ye dijital ortamdan pazarlanacak

Türk gıda ihracatçıları 1,5 milyar dolarlık ihracat hedefledikleri Amerika Birleşik Devletleri pazarına dijital olarak girmeyi amaçlıyor. Yıllık 160 milyar dolarlık tutarla dünyanın en büyük gıda ithalatçısı konumundaki Amerika Birleşik Devletleri’ni hedef pazar olarak belirleyen Türk gıda ihracatçıları, bu amaçla 10 – 14 Mayıs 2021 tarihlerinde dijital ortamda düzenlenecek “Specialty Food Live 2021 Fuarı”na 10 firmayla katılacak.

Ege İhracatçı Birlikleri’nin Türkiye Milli Katılım Organizasyonu’nu üstlendiği fuarda Türk firmaları dünyanın dört bir tarafından katılacak ithalatçılara Türk lezzetlerini tanıtacak.

Eskinazi: Fuara 25 yıldır katılıyoruz

Türkiye’nin 2020 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ne 970 milyon dolarlık gıda ürünleri ihraç ettiği bilgisini veren Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, ABD pazarında konumlarını daha da güçlendirmek için Specialty Food Live 2021 Fuarı’na katılma kararı aldıklarını söyledi.

Yaklaşık 25 yıldır New York’ta düzenlenen Summer Fancy Food Show Fuarı’nın Türkiye Milli Katılım Organizasyonu’nu yaptıklarını anımsatan Eskinazi, “Bu yıl pandemi nedeniyle fiziki fuarı düzenleyemedik. ABD pazarında varlığımızı Specialty Food Live 2021 Fuarı’na dijital ortamda katılarak sürdürmek istiyoruz. 10 firmamız bu fuarda Türk gıda ürünlerinin tanıtımını gerçekleştirecek. ABD pazarında 970 milyon dolar seviyesinde olan gıda ürünleri ihracatımızı 1,5 milyar dolara çıkarmak için tanıtım ve pazarlama çalışmalarımızı sürdüreceğiz” diye konuştu.

Celep: Turquality Projesi başarıyla sürüyor

Ege İhracatçı Birlikleri bünyesinde yer alan altı gıda birliğinin ABD pazarında Türk gıda ürünlerini daha etkin tanıtmak amacıyla güçlerini birleştirdiği Turquality Projesi’nin başarılı bir şekilde sürdüğünü belirten Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı Birol Celep de, Las Vegas Üniversitesi William F. Harraf Turizm Otelcilik Okulu müfredatına Türk mutfağının ders olarak girmesini sağladıklarını belirtti.

Türk lezzetlerini Amerikalı satın almacılar ve şeflere tanıtan “Hibrit Tadım Etkinlikleri” yaptıklarını anlatan Celep, “Pandemi yüzünden tanıtım çalışmalarımıza ara vermedik. Su ürünleri ve hayvansal mamuller, kuru meyve, zeytin ve zeytinyağı, meyve sebze mamulleri, hububat bakliyat yağlı tohumlar sektörlerinde gıda sektöründe satın alma süreçlerinde karar verici olan satın almacılar ve şeflere yönelik “Hibrit Tadım Etkinlikleri” gerçekleştirdik. Nisan ayının son haftasında bir influencer (sosyal medya fenomeni) grubunu İzmir’de ağırladık. Türk gıda ürünlerinin ABD pazarında daha fazla tercih edilmesi için çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -
 

Most Popular

Recent Comments