Ana Sayfa Güncel Haberler Mezarlıklarda bayram sonrası ziyaret hazırlığı

Mezarlıklarda bayram sonrası ziyaret hazırlığı

İzmir Büyükşehir Belediyesi, sokağa çıkma yasağına denk gelen Ramazan Bayramı’nda ziyaret edilemeyecek olan mezarlıklarda bakım onarım çalışmalarını hızlandırdı. Bayram sonrası yapılacak ziyaretler için merkez ve çevre ilçelerdeki 2 bin 559 mezarlıkta ağaçlandırma ve bitkilendirme çalışmaları yapılıyor. Mezarlıklar kara servi, mavi servi fidanları ile ağaçlandırılırken, gül, sarı papatya, lavanta, mezem ve buz çiçekleri dikilerek ziyarete hazır hale getiriliyor.

Işıkkent Mezarlığı yenilendi

Çalışmalar doğrultusunda yenilenen Işıkkent Mezarlığı’nda da hazırlıklar tamamlandı. Mezarlığın girişine gül dikilirken, yabani otlar temizlendi, çimler biçildi ve ağaçlar budandı. İzmir Büyükşehir Belediyesi 1982’de yılında hizmete giren Işıkkent Mezarlığı’ndaki altyapı sorunlarını çözmek ve peyzajını yenilemek için proje başlatmıştı. Proje kapsamında mezarlığın yürüyüş yollarına yeni parke taşı döşenmiş, su tesisatı ve hayrat çeşmeleri yenilenmiş, güneş enerjisiyle çalışan aydınlatma sistemi kurulmuş ve çalışmalar geçtiğimiz yılın sonunda tamamlanmıştı. Büyükşehir Belediyesi, benzer projelerin diğer mezarlıklarda uygulanması için de çalışmalarını sürdürüyor.

Yedi ayrı bölgede hazırlık yapılıyor

Mezarlıklar Planlama Şube Müdürü Ömer Güngörmüş, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Ramazan Bayramı öncesi yedi ayrı bölgede, 300’ün üzerinde personelle 2 bin 559 mezarlıkta ilaçlama, temizlik, bakım onarım hizmetlerini sürdürdüğünü söyledi. Güngörmüş, “Sokağa çıkma yasağı sonrasında oluşabilecek yoğunluğu da dikkate alarak hazırlıklarımızı tamamlıyoruz. Amacımız yurttaşlarımızın huzurlu ve sorunsuz bir şekilde mezarlık ziyaretlerini yapabilmeleri. Emekçi arkadaşlarımızla birlikte elimizden gelen tüm çabayı sarf ediyoruz. Umuyoruz ki, yurttaşlarımız da yaptığımız bu çalışmalardan memnun kalır” dedi. Ömer Güngörmüş, 2020 yılında mezarlıklara 4 bini ağaç olmak üzere 17 bin adet bitki diktiklerini, 2021 yılı hedeflerinin ise 25 bin bitki olduğunu söyledi.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -
 

Most Popular

Recent Comments