Ana Sayfa Güncel Haberler İçişleri Bakanlığı'ndan pazar yeri genelgesi

İçişleri Bakanlığı’ndan pazar yeri genelgesi

Koronavirüs (Covid-19) pandemisi sürecinde alınan “tam kapanma” kararı kapsamında sokağa çıkma kısıtlaması sürerken İçişleri Bakanlığı’nca “pazaryerleri genelgesi” yayınlandı. 81 il valiliğine gönderilen genelgede yeni önlem ve düzenlemelere yer verildi.

Sokağa çıkma kısıtlaması sırasında marketlerde oluşan/oluşabilecek yoğunlukların önüne geçmek amacıyla ilgili bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları, meslek odaları ve sektör temsilcileri ile yapılan görüşmeler sonucunda alındığı belirtilen kararlar şöyle dile getirildi:

  • Tam kapanma dönemi içerisinde 8 ve 15 Mayıs 2021 tarihlerine denk gelen Cumartesi günleri 10.00-17.00 saatleri arasında sadece yaş sebze/meyve ile fide satışı yapan pazar yerleri açık olacak.
  • Vatandaşlarımızın yaş sebze/meyve ve fide ihtiyaçlarını karşılamaları amacıyla oturdukları yere en yakın pazar yerine gidip gelebilmelerine izin verilecek.
  • Cumartesi günleri 10.00-17.00 saatleri arasında kurulacak pazarlarda, özellikle köylülerimizin ürünleri olmak üzere, yalnızca yaş sebze/meyve ile fide satılabilecek. Pazar yerlerinde temizlik ürünleri, giyim, züccaciye, oyuncak, süs eşyası, çanta ve benzeri ürünlerin satışına izin verilmeyecek.
  • Pazar yerlerinde oluşabilecek yoğunluk göz önünde tutularak valilik/kaymakamlıkların eşgüdümünde yerel yönetimler tarafından gerekli önlemler alınacak. Bu amaçla var olan pazar yerleri genişletilecek veya ek pazar alanları oluşturulacak.
  • Pazar yerlerine kontrollü giriş/çıkışları sağlamak için belirlenen noktalar haricinde diğer tüm alanlar demir bariyer ve benzeri araç-gereç ile kapatılarak kontrolsüz giriş/çıkışlar engellenecek.
  • Pazar yerlerinde Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde belirtildiği üzere sergi ve tezgahlar arasında en az 3 metre olacak şekilde mesafe bırakılacak.
  • Her bir pazar yerinde gerekli denetimleri yapmak için başta zabıta olmak üzere yeterli sayıda personel görevlendirilecek. Görevlendirilen personel tarafından pazar yerlerinin içerisinde yoğunluk oluşmaması için gerekli önlemler alınacak. Bu kapsamda içerdeki yoğunluk azaltılana kadar yeni müşteri girişine geçici olarak izin verilmeyecek.
  • Pazar yerlerinde ambalajsız satılan yaş sebze ve meyvelerin tüketicilerce temas edilmeden, doğrudan pazarcı esnafı tarafından hijyen koşullarına dikkat edilerek poşetlenecek ve satışı yapılacak.
  • İlgili yerel yönetim birimlerince pazar yerlerinde çöp toplama, hijyen ve dezenfeksiyon konusunda gerekli önlemler alınacak.
  • Pazar yerlerinde satış yapacak pazarcılar, ilgili meslek odası tarafından düzenlenen mesleki faaliyet belgesi ile ticari araç görevlendirme belgesini sunmak ve güzergahla sınırlı kalmak kaydıyla Cumartesi günleri sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacak.
RELATED ARTICLES
- Advertisment -
 

Most Popular

Recent Comments