Ana Sayfa Güncel Haberler İçişleri Bakanlığı'ndan market genelgesi

İçişleri Bakanlığı’ndan market genelgesi

Koronavirüs (Covid-19) pandemisi sürecinde alınan “tam kapanma” kararı kapsamında sokağa çıkma kısıtlaması sürerken İçişleri Bakanlığı’nca “market önlemleri” konulu genelge yayınlandı. 81 il valiliğine gönderilen genelgede yeni önlem ve düzenlemelere yer verildi.

Sokağa çıkma kısıtlaması sırasında marketlerde oluşan/oluşabilecek yoğunlukların önüne geçmek amacıyla ilgili bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları, meslek odaları ve sektör temsilcileri ile yapılan görüşmeler sonucunda alındığı belirtilen kararlar şöyle dile getirildi:

  • Marketlerde, zincir ve süper marketlerde vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçları kapsamındaki ürünlerin dışında herhangi bir ürün satışına izin verilmeyecek.
  • Bu çerçevede 7 Mayıs 2021 Cuma gününden başlayarak marketlerde, zincir ve süper marketlerde temel gıda ve temizlik ürünlerinin yanı sıra sadece hayvan yemi, mamaları ile parfümeri ve makyaj malzemeleri dışında kozmetik ürünler satılabilecek.
  • Daha önce getirilen alkollü ürün satışı kısıtlamasının yanı sıra marketlerde, zincir ve süper marketlerde elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim ve aksesuar, ev tekstili, oto aksesuar, bahçe malzemeleri, hırdavat, züccaciye ve benzeri ürünlerin satışına izin verilmeyecek.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -
 

Most Popular

Recent Comments