Ana Sayfa Güncel Haberler İzmir Ekonomi Üniversitesi yayınevi kurdu

İzmir Ekonomi Üniversitesi yayınevi kurdu

“İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı’nca kurulan İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ), kuruluşunun 20. yılında bir “yayınevi” kurdu. İzmir Ticaret Odası ve İEÜ Mütevelli Heyet Başkanı Mahmut Özgener, “İzmir Ekonomi Üniversitesi Yayınları” adıyla kurulan yayınevi için “Ülkemize ve İzmir’e kalıcı eserler bırakmayı amaçlayan bir üniversiteyiz. Kendi gücümüzle kurduğumuz yayınevi de bunun en önemli adımlarından biri oldu. Türkiye’de, yayınevini oluşturabilen sayılı vakıf üniversitesinden biri olmanın gururunu yaşıyoruz” dedi.

Mahmut Özgener, yayınevi aracılığıyla yaşama geçirecekleri eserlerle, ülkemizdeki bilgi üretimine katkıda bulunmayı, Türkçe kullanımını teşvik etmeyi ve yabancı dillerde üretilen en son bilimsel literatürü okurlara aktarmayı amaçladıklarını söyledi. Özgener, “Yayınevimizin genel yayın yönetmenliğini, Oğlak Yayınları’nın kurucusu olan ve Yapı Kredi Yayınları’nın da genel yayın yönetmenliğini yapan deneyimli isim Raşit Çavaş üstlendi” diye konuştu.

Kervan Köprüsü basılan ilk eser

Türkiye geneline hizmet verecek yayınevinin ilk kitabı tarihçi, yazar Dr. Erkan Serçe tarafından kaleme alınan “Kervan Köprüsü – İzmir’de Ticaretin başladığı Nokta” adlı eser oldu. Kitap, İzmir’in uluslararası ticaret merkezine dönüşmesinde önemli rol oynayan Kervan Köprüsü’nün gravür, tablo, fotoğraf, gezi yazıları, öykü, şiir gibi yapıtlardan yola çıkarak günümüze kadar olan izini sürmeyi amaçlıyor.

Kervan Köprüsü, 1700’lerin sonundan 1900’lerin başına kadar İzmir’in Doğulu yüzünü yansıtan, kentin simge yapılarından biri olarak tanınıyor. Kemer Köprüsü olarak da tanınan köprü, Helenistik ve Roma çağlarından bu yana kesintisiz olarak kullanılan ve İzmir’e gelen seyyahların, gezginlerin uğramadan geçmediği, mutlaka resmedilen bir mekan olarak biliniyor. Köprü aynı zamanda yapılmış onlarca gravürün yanında elimizde İzmir’e ait fotoğrafı da bulunan ilk mekan olarak tanınıyor. Köprünün kitaplarda, dergilerde ve kartpostal olarak kullanılmış çok sayıda fotoğrafı da bulunuyor.

Araştırması olan herkes başvurabilecek

İzmir Ekonomi Üniversitesi Yayınevi’nin akademik ve bilimsel içerikli kitaplar hazırlaması hedefleniyor. Yayınevine tarih, edebiyat, hukuk ve sanat gibi farklı alanlarda çalışmaları olan herkes başvurabilecek. Ayrıca kentle ilgili özgün eserler de değerlendirilecek.

İEÜ Rektörü Prof. Dr. Murat Aşkar, yayımlanan ilk kitabın ardından hazırlık sürecinde olan birçok kitap projeleri olduğunu söyledi. Üniversite olarak farklı projeler üretmeyi sürdüreceklerini belirten Prof. Dr. Aşkar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz, İzmir’in tamamını kampüsümüz olarak gören, şehrimizde öncü olacak çalışmalar yapmayı birincil hedef olarak gören bir üniversiteyiz. Yenilikçi, lider ve girişimci gençler yetiştirmek istiyorsak, öncelikle üniversite olarak kendimiz böyle olmalıyız. Üniversitemizin başarısındaki temel etkenlerden biri de bu bakış açısı ve yapılmayanı yapma arzusudur. Üniversitemizi farklı kılan budur. İlk kitabımız yayınlandı ama şu anda hazırlık sürecinde olduğumuz birçok kitap projesi de var. Kısa sürede onları da hayata geçirmeyi hedefliyoruz. İnanıyorum ki yayınevimiz, referans olacak birçok çalışmanın temelinin atıldığı bir merkez haline gelecek.”

14 Nisan 2001 tarihinde kurulan ve 288 öğrenci ile eğitim hayatına başlayan İzmir Ekonomi Üniversitesi, 20 yıllık süreçte 18 bin mezun verdi. Geçtiğimiz yıl Türkiye’nin en çok tercih edilen 10 vakıf üniversitesi arasında yer aldı.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -
 

Most Popular

Recent Comments