Ana Sayfa Güncel Haberler Cumhurbaşkanı Erdoğan: Tam kapanmaya geçiyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Tam kapanmaya geçiyoruz

Koronavirüs (Covid-19) küresel salgını sürecinde 13 Nisan 2021 günü alınan “kısmi kapanma” kararı vaka ve vefat sayılarının artmasını önleyemeyince 19 günlük “tam kapanma” kararı çıktı. Vaka ve vefat sayıları yükseldiğinde kısıtlayıcı önlemlerin arttırılmasının kaçınılmaz hale geldiğini belirten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Ramazan Bayramı sonuna kadar tam kapanmaya geçiyoruz” dedi. Tam kapanma 29 Nisan 2021 Perşembe akşamı saat 19.00’da başlayacak, 17 Mayıs 2021 Pazartesi sabah 05.00’a kadar sürecek. 

Erdoğan, kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada, salgınla ilgili son gelişmelerj enine boyuna değerlendirdiklerini belirterek, “Amacımız, tedbirlerin temizlik, maske, mesafe kurallarından asla taviz vermeden vatandaşlarımızın hayatlarını en az etkileyecek şekilde uygulanmasını temin etmektir” dedi. Ramazan Bayramı’nın ardından yaşamı kolaylaştıracak adımların atılabilmemiz için rakamların bugünün çok daha altına düşmesi gerektiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Avrupa’nın açılma sürecine girdiği bir dönemde bizim geride kalmamak için vaka sayılarımızı süratle 5 binin altına indirmeliyiz, aksi takdirde turizmden ticarete ve eğitime kadar her alanda ağır bir faturayla karşı karşıya gelmemiz kaçınılmaz olacak. Hedeflediğimiz rahatlamayı sağlayabilmek için önümüzdeki günlerde hep birlikte biraz daha fedakarlık yapmamız önem arz ediyor.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ramazan Bayramı sonrasına kadar sürecek yeni önlemleri açıklarken, “29 Nisan 2021 Perşembe akşamı saat 19.00’dan başlayıp 17 Mayıs 2021 Pazartesi sabah 05.00’a kadar sürecek şekilde tam kapanmaya geçiyoruz, bu tarihler arsında kesintisiz sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak” diye konuştu. İçişleri Bakanlığı genelgesinde belirtilen üretim, imalat, gıda, temizlik, sağlık gibi alanlarda istisna tutulan kuruluşlar dışında tüm iş yerlerinin faaliyetlerine ara vereceğini anlatan Erdoğan, alınan önlemleri şöyle sıraladı:

“Yeme-içme sektöründe sadece paket servisle hizmet verilebilecek, şartları uygun olan işletmeler bu hizmeti gerektiğinde kesintisiz devam ettirebilecek.

Zincir marketler Pazar günleri kapalı olacak, diğer günlerde belirlenen saatlerde hizmet vermeyi sürdürecek.

Şehirlerarası seyahatlerin tamamı izne tabi olacak ve şehirlerarası toplu taşıma araçları yüzde 50 kapasiteyle çalışabilecek.

Önceki uygulamalardan farklı olarak bu defa konaklama tesislerindeki rezervasyonlar sokağa çıkma ve şehirlerarası seyahat kısıtlamaları için istisna teşkil etmeyecek.

Hizmetlerini sürdürecek olan kamu kurumlarındaki personel uzaktan veya dönüşümlü çalışmaya yönlendirilecek. Uzaktan çalışan kamu personeli de sokağa çıkma sınırlamasına tabi olacak.

Anaokulu, kreş, 8. ve 12. sınıflar dahil tüm kurumlarda yüz yüze eğitime ara verilecek, tüm sınavlar ertelenecek.

Tarım sektöründe çalışanların faaliyetlerini salgın tedbirlerine uygun şekilde yürütebilmesi için gereken düzenlemeler ayrıca yapılacak.

İhtiyaçların karşılamak için sokağa çıkamayan yaşlı veya ağır hastalığı olan vatandaşlarımız vefa ekiplerinden destek isteyebilecekler.”

Özel hastanelerde yoğun bakım ve aşı hizmetlerinden dolayı ücret talep edildiğine ilişkin yakınmalar aldıklarını belirten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Hukuken bu hizmetler için vatandaşlarımızdan hiçbir ücret talep edilemez. Yoğun bakım ve aşı hizmetleri sebebiyle ilave ücret talebiyle karşılaşan vatandaşlarımız bu durumu Sağlık Bakanlığımıza ve Sosyal Güvenlik Kurumumuza bildirirlerse failleri hakkında gereken işlemler derhal yapılacaktır” dedi. Erdoğan, “Salgın başladığından beri filyasyon ekipleriyle birlikte yoğun mesai sarf eden muhtarlarımızın aşılarına başlanacağının müjdesini de bu vesileyle vermek istiyorum” diye ekledi.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -
 

Most Popular

Recent Comments