Ana Sayfa Güncel Haberler Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı da kısıtlama kapsamında

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı da kısıtlama kapsamında

İçişleri Bakanlığı, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı 13 Nisan 2021 günü Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısında alınan kısmi kapanma kararına ekledi. Genelge uyarınca, 22 Nisan 2021 Perşembe günü saat 19.00’da başlayacak sokağa çıkma kısıtlaması 26 Nisan 2021 Pazartesi günü saat 05.00’e kadar uygulanacak.

81 ilin valiliğine gönderilen genelgede, 14 Nisan 2021 tarihli ve 6638 sayılı genelgede düzenlenen sokağa çıkma kısıtlaması sırasında 10.00-17.00 saatleri arasında açık olabilecek/sınırlı şekilde faaliyet gösterebilecek işyerleri (bakkal, market, kasap, manav ve kuruyemişçi) ile şehirlerarası seyahat kısıtlamasına dair usul ve esasların 23 Nisan 2021 Cuma günü de birebir uygulanacağı belirtidi. Bir önceki genelgenin ekinde yer alan sokağa çıkma kısıtlamasından muaf yerler ve kişiler listesinin geçerli olacağı dile getirildi.

İçişleri Bakanlığı’nın genelgesinde Türkiye Büyük Millet Meclisi, Anıtkabir ve Birinci Meclis’te gerçekleştirilecek tören ve kutlamalar dışında tüm il ve ilçelerde Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamalarında uygulanacak esaslar şöyle sıralandı:

“Çelenk sunma törenleri fiziki mesafe koşullarına uygun şekilde asgari düzeyde katılımla gerçekleştirilecek. Çelenk sunma törenleri dışında kişilerin bir araya gelmesine neden olabilecek kutlama programları yapılmayacak. Bunun yerine Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın coşkusunu yansıtabilecek başta kolluk araçlarından oluşmak üzere araç konvoyları, ses, ışık ve havai ışık gösterileri, mobil araçlarla gösteriler ile çevrimiçi etkinliklere ağırlık verilecek. Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlama törenlerinde görevli olan kişiler de tören ve kutlama programları süresi ile sınırlı olmak kaydıyla sokağa çıkma kısıtlamalarından muaf tutulacak.”

RELATED ARTICLES
- Advertisment -
 

Most Popular

Recent Comments