Ana Sayfa Güncel Haberler Büyükşehir'den 60 köye su tankeri

Büyükşehir’den 60 köye su tankeri

İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı, özellikle yüksek sıcaklıkların yaşandığı yaz aylarında orman yangınlarıyla mücadele etmek zorunda kalan merkeze uzak 60 köye su tankeri dağıttı. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından alınan, 3 ton su kapasiteli 60 tanker, itfaiye birimlerine uzak bulunan 12 ilçenin köylerine dağıtıldı. Dağıtım sırasında muhtarlara ve köylülere tankeri kullanma eğitimi de verildi. Tankerleri alan yurttaşlar, yangın korkusu yaşadıkları yaz aylarına şimdi daha avantajlı girdiklerini söyledi.

İtfaiyenin gelişi zaman alıyor

Tankerlerin verildiği Bergama’nın Ayvatlar Köyü Muhtarı Yılmaz Tutar, çevrelerinin ormanlarla kaplı olduğunu ve yangınlar açısından çok kritik bir bölgede bulunduklarını belirterek, “Bu tankerler bizim için çok önemli araçlar. Geçtiğimiz yaz aylarında en az beş altı yangın çıktı. Şehir merkezine uzak olduğumuz için itfaiyenin gelişi zaman alıyor. Biz de o nedenle mesaj grubu kurduk. Yangın çıktığında oradan yazıyorum ve gençlerin hemen bölgeye gelmesini istiyorum. Onlar da traktörlerini alıp geliyor. Müdahale ediyoruz. Ama böyle zamanlarda çok zorlanıyoruz. Şimdi tanker geldi. İşimiz biraz daha kolaylaştı” dedi.

Ormanlarımızın yanmasını engelleyeceğiz

Bergama Okçular Köyü Muhtarı Ali Ürküt de bölgede sık sık yangın çıktığını dile getirerek “Su tankeri sayesinde acil müdahale gerektiren hallerde insanların hayatını kurtaracağız. Yine ormanlarımızın yanmasını engelleyeceğiz. Yangın çıktığı zaman köylümüzle birlikte kazma ve küreklerle toprak atarak müdahale ediyoruz. Ama rüzgarlı havalarda yangın büyüyor. Bu tanker sayesinde inanıyorum ki yangınlara rahatlıkla müdahale edeceğiz” diye konuştu.

Yangına ilk müdahale çok önemli

İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı’nda görevli itfaiye amiri Ayhan Koldaş ise, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in talimatıyla alınan 60 su tankerinin tamamını dağıttıklarını belirtti. Köylerin şehir merkezlerine uzak olması nedeniyle ilk müdahalenin çok önemli olduğunu belirten Ayhan Koldaş, “Yangın esnasında eğer hızlı şekilde ilk müdahale olursa itfaiye aracı gelene kadar yangını söndürebilirler. Tankerlerin dağıtımı köylerin itfaiyeye uzaklıkları, ulaşım süreleri göz önünde bulundurularak yapıldı. Kozak Yaylası bölgesi çok önemli alanlardan. Çünkü burada çam fıstığı ağaçları var. Merkeze de oldukça uzak bir konumda. İtfaiyeye uzak olduğu ve ağaçlar kolay alev aldığı için tankerlerin sekizi bu bölgedeki köylere dağıtıldı” dedi.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -
 

Most Popular

Recent Comments