Ana Sayfa Güncel Haberler Marble İzmir Fuarı Ağustos ayında düzenlenecek

Marble İzmir Fuarı Ağustos ayında düzenlenecek

Dünya doğal taş sektörünün en önemli fuarlarından biri olan 26. Marble İzmir Fuarı’nın 25-28 Ağustos 2021 tarihlerinde gerçekleştirilmesine karar verildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde İZFAŞ tarafından düzenlenen Marble İzmir Fuarı’nın 2021 yılına yönelik stratejik planlamaları, 13 Nisan 2021 tarihinde çevrimiçi olarak düzenlenen Danışma Kurulu Toplantısı’nda ele alındı. Değişen pandemi koşulları kapsamında yeni tarihin kararlaştırıldığı toplantıda, fuarın 25-28 Ağustos 2021 tarihlerinde gerçekleştirilmesi konusunda görüş birliğine varıldı.

Toplantıda konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer fuarın ticaret hacminin ilk yılında toplam 77 milyon dolar olarak kayıtlara geçtiğini, bu hacmin şu anda yaklaşık iki milyar dolara çıktığını dile getirdi. Tunç Soyer, “Fuarımız, Türkiye doğal taş ihracatının can damarı haline gelmiştir. Doğal taş ihracatımız ise Türkiye ekonomisine son 10 yılda yaklaşık 20 milyar dolarlık bir katkı sağlamıştır. Yıllık ortalama iki milyar dolarlık doğal taş ihracatının, fuarımızın katkısı ile oluşması bizim ve sektörümüz için büyük bir gurur vesilesi. Fuarımız bugüne kadar, 25 yılda 47 katılımcıdan bin 100 katılımcıya, 4 bin ziyaretçiden 77 bin ziyaretçiye, hiç olmayan uluslararası katılımdan 36 ülke katılımına imza atıp çok ciddi bir ilerleme ve gelişme göstererek seyretmiştir. Sektör fuarı, fuar da sektörü büyütmeye devam etmiştir” dedi.

Sektörün ve ülke ekonomisinin çok günler yaşadığına dikkat çeken Soyer, çıkış yolunun sektör ile oluşturulan ticaret hacmini artıracak ortak akıldan ve karşılıklı destekten geçtiğini belirtti. Soyer, sözlerini şöyle sürdürdü: “Marble İzmir Fuarı bu olağanüstü dönemde sektör içinde fırsat olabilir. 26’ncı senemizde de ara vermeden devam etmek istiyoruz. Marmomac ve Xiamen fuarları bu sene yapılırken İzmir’in de açılması şart olmuştur. Çin ve İtalya fuarlarına katılamayan Türk doğal taş firmalarının durumu önem kazanıyor. Çin ve Avrupa bölgeleri dışındaki ziyaretçilerin özellikle Orta Doğu, Yakın Doğu, Kuzey Afrika ve Rusya bölgelerindeki ziyaretçilerin ticaret yapabilecekleri tek fuar Marble İzmir olarak kalıyor. Marble 2021 için kayıt alınan Hosted Buyer programındaki ziyaretçilerin tamamı, koşullar el verirse fuarımıza katılacaklarını bildirdiler. İZFAŞ hazır, İzmir Büyükşehir Belediyesi hazır, sektörde bir beklenti var. Dünyada uçuşlar, seyahatler, fuarlar durdu ancak ticaret durmadı ve durmayacak. Türkiye’nin en büyük fuarı Marble İzmir, yeni normal sürecinde ülkemiz ekonomisine, ihracatı büyütüp dış ticaret dengemizin sağlanmasına yardımcı olarak katkı koyacaktır.” ​​

RELATED ARTICLES
- Advertisment -
 

Most Popular

Recent Comments