Ana Sayfa Güncel Haberler Gediz Deltası’nda Kuş Göçü İzleme Programı başladı

Gediz Deltası’nda Kuş Göçü İzleme Programı başladı

Türkiye’nin en önemli sulak alan ekosistemleri arasındaki Gediz Deltası’nda, ilkbahar dönemi kuş göçü izleme çalışmaları başladı. Program sayesinde Gediz Deltası’nda bahar dönemindeki kuş göçü hareketliliğinin izlenmesi ve deltadaki kuş popülasyonunun kayıt altına alınması hedefleniyor. Deltadaki çalışmalar Doğa Derneği ve İzmir Büyükşehir Belediyesi ortaklığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü (DKMP) ve DKMP İzmir Şube Müdürlüğü’nün gözetimi ve katkılarıyla sürdürülüyor. Çalışmalara kuş araştırmaları konusunda uzmanlaşmak isteyen gönüllüler de katılabilecek.

Gönüllüler deltayı ve kuş türlerini tanıyacak

Türkiye’deki 312 Önemli Doğa Alanı’ndan birisi olan Gediz Deltası’nda Nisan ayında başlayan ve bir ay sürecek olan Kuş Göçü İzleme Programı’yla, deltadaki kuş göçü hareketliliği kayıt altına alınacak. Programa katılan gönüllüler Gediz Deltası’nı tanıma şansı bulacak ve kuş uzmanlarından buradaki kuş türlerini öğrenecek. Göç çalışmasının ardından Üreyen Kuşlar Araştırması başlatılacak.

Kuş göçü izleme çalışmalarına katılan gönüllüler aynı zamanda koruma çalışmalarına katkı sağlayacak. Doğa Derneği 2002 yılından bu yana Gediz Deltası’nın korunması için çalışmalar yürütüyor.

Gönüllüler programa kusizleme.gedizdeltasi.org adresindeki gönüllülük formunu doldurarak başvurabilecek. Konuyla ilgili uzmanlaşmak isteyen ve çalışmaya bir haftadan uzun süre katılabilecek olanlara başvuruda öncelik verilecek. Dernekteki kuş uzmanlarının yürüttüğü Kuş Göçü İzleme Programı, haftada dört gün Gediz Deltası’nda uygulamalı olacak. Bir gün de Seferihisar Doğa Okulu’nda teorik paylaşımla gerçekleşecek. Her hafta iki gönüllü çalışmalara katılabilecek.

UNESCO Geçici Miras Listesi’ne girme hedefi

Gediz Deltası, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı resmi başvuruyla, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne girmeye hazırlanıyor. Deltada başlatılan Kuş Göçü İzleme Programı, hem deltanın tanınması hem de dünya mirası özellikleri gösteren benzersiz doğasının araştırılması için önem taşıyor. Uzmanlar, nüfusu dört buçuk milyonu aşan İzmir şehrinin içinde yer alan Gediz Deltası’nın UNESCO Dünya Doğa Mirası olarak tescillenmesinin, deltanın gelecek nesillere aktarılması açısından önemine dikkat çekiyor.

Gediz Deltası’nda yürütülecek Kuş Göçü İzleme Programı hakkında açıklama yapan Doğa Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dicle Tuba Kılıç şu bilgileri paylaştı: “Kurulduğumuz günden bugüne korunması için çalıştığımız Gediz Deltası’nda kuş izleme araştırmalarımıza ilkbahar göç döneminde de devam ediyoruz. Akdeniz Havzası’ndaki en önemli sulak alan ekosistemlerinden biri olan Gediz Deltası, biz kuş ve doğa gözlemcileri için bir yaşam okulu. Deltada bulunduğumuz her an kuşlar, biyoçeşitlilik ve habitat arasındaki ilişkiyi de gözlemleme şansı yakalıyoruz. Bu amaçla, bu değerli tecrübeyi gönüllülerimizle de paylaşacak bir alan yaratarak bir gönüllülük programı başlatıyoruz. Kuşlara ve doğaya gönül veren herkesi İzmir’in Gediz Deltası’na bekliyoruz.”

RELATED ARTICLES
- Advertisment -
 

Most Popular

Recent Comments