Ana Sayfa Güncel Haberler Ülke genelinde kısmi kapanma uygulanacak

Ülke genelinde kısmi kapanma uygulanacak

Koronavirüs (Covd-19) küresel salgınıyla mücadele sürecinde bilim insanları “tam kapanma” önerirken Cumhurbaşkanlığı kabinesinden “kısmi kapanma” kararı çıktı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada, “Ramazan ayının ilk iki haftasında tedbirleri biraz daha sıkılaştırarak kısmi kapanma uygulamasına geçiyoruz. Amacımız, bu iki haftalık sürede vaka ve vefat sayılarında önemli oranda düşüş sağlamaktır” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin salgının sağlık boyutunu başarıyla yürüttüğünü, alınan önlemlerin olumsuz etkilerini azaltma konusunda da dünyadaki en başarılı ülkeler arasında yer aldığını öne sürdü. Erdoğan, “Avrupa başta olmak üzere pek çok yerde hâlâ yaygın şekilde süren kısıtlamaların kademeli olarak kaldırılması planlarının gerisinde kalmamak için gayret gösteriyoruz. Her fırsat bulduğumuzda tedbirleri gevşeterek normalleşme sürecini başlatıyoruz” diye konuştu.

Aşılamada toplamda 19 milyonu bulan rakamla Türkiye’nin dünyada ilk sıralarda yer aldığını söyleyen Recep Tayyip Erdoğan, “Tedarik imkânlarını genişleterek bu rakamı hızla attırmak için tüm kapıları zorluyoruz. Ancak vaka ve vefat sayılarımızın artış gösterdiği durumlarda ister istemez tedbirleri sıkılaştırmaya mecbur kalıyoruz” dedi. Ülkemizdeki tabloyu dünyadaki genel gidişatın gerisine düşürmek gerektiğini vurgulayan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Aksi takdirde salgının önümüze getirdiği fırsatları yeteri kadar değerlendirememe riskiyle karşı karşıya kalabiliriz. Son dönemde bilhassa büyük şehirlerde artan vaka ve vefat sayıları bizi tedbirleri yeniden sıkılaştırmaya yöneltti. Her ne kadar sağlık sistemimizi zorlayacak bir durumla karşı karşıya değilsek de bu gidişata seyirci kalamazdık.”

Ramazan aşının ilk iki haftasında küresel salgınla mücadele önlemlerini biraz daha sıkılaştırarak kısmi kapanma uygulamasına geçileceğini duyuran Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Amacımız, bu iki haftalık sürede vaka ve vefat sayılarında önemli oranda düşüş sağlamaktır” dedi. Bu iki haftalık dönemde hedeflenen tabloda beklenen oranda iyileşme sağlanamazsa, devamında çok daha sert uygulamaların gelmesinin kaçınılmaz hale geleceğini anlatan Erdoğan, vatandaşlardan temizlik, maske ve mesafe kurallarına uyarak yürüttükleri mücadeleye destek vermelerini istedi.

Recep Tayyip Erdoğan, ülkemizde kısmi kapanma çerçevesinde uygulamaya geçilecek konular hakkında şu bilgileri verdi:

 • Hafta sonu sokağa çıkma sınırlaması uygulaması sürerken, hafta içi sokağa çıkma sınırlamasının saatleri akşam 19.00 ve sabah 05.00 olarak güncellendi.
 • Sokağa çıkma saatlerinde zorunlu haller dışında şehirlerarası seyahatlere izin verilmeyecek.
 • Bir süre önce ara verilen 65 yaş üstü ve 18 yaş altının şehir içi toplu taşıma araçlarını kullanma sınırlaması yeniden getirildi.
 • Kamuda saat 16.00’da bitecek şekilde dönüşümlü ve esnek mesai yeniden yaygınlaştırılacak.
 • Hamileler ve kronik hastalığı olanlar ile 10 yaş altı çocuğu bulunan kadın personel idari izinli sayılacak. Şartları uygun olan özel sektör firmaları da bu yönde teşvik edilecektir.
 • Eğitimde sınav sürecinde olan 8. ve 12. sınıflar ile okul öncesi eğitim kurumları dışındaki tüm kademeler uzaktan eğitimle faaliyetlerini sürdürecek.
 • Yeme-içme hizmeti veren kafe, kıraathane, lokal, çay bahçesi, spor salonu ve benzeri mekanlar faaliyetlerine bayram sonrasına kadar ara verecek.
 • Lokanta ve benzeri işletmeler ise Ramazan boyunca çalışmalarını sadece belirlenen saatlerde paket ve gel-al hizmetiyle yürütecek.
 • Düğün, nişan, kına, nikâh, genel kurul ve benzeri bütün toplantılar ile kapalı alanlarda yapılan etkinliklerin tamamı bayram sonrasına kadar ertelendi.
 • Oteller sadece kendi müşterileriyle sınırlandırılmış şekilde hizmet verebilecek, sahte rezervasyon ve benzeri hilelere göz yumulmayacak.
 • Konaklama tesisleri ile evlerde toplu iftar ve benzeri etkinlikler gerçekleştirilemeyecek.
 • Konuyla ilgili diğer ayrıntılar İçişleri Bakanlığı’nca yayınlanacak genelgeyle duyurulacak, uygulama da 14 Nisan 2021 Çarşamba akşam saatinde başlayacak.

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR