Ana Sayfa Güncel Haberler 2021'de İzmir'e 5 milyar liralık kamu yatırımı yapılacak

2021’de İzmir’e 5 milyar liralık kamu yatırımı yapılacak

İzmir İl Koordinasyon Kurulu’nun 2021 yılı ikinci olağan toplantısında konuşan İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, “2021 yılında ilimizde 5 milyar liralık yatırım gerçekleştirilmiş olacak” dedi. Kamu yatırımları için 2021 yılının ilk üç ayında 716 milyon lira harcandığını belirten Köşger, kamu kurum ve kuruluşları tarafından 2021 yılında da önemli projelerin gerçekleştirileceğini belirtti.

İl Koordinasyon Kurulu’nun 2021 yılı ikinci olağan toplantısı, İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger başkanlığında gerçekleştirildi. Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı’nda düzenlenen toplantıda konuşan Vali Köşger, kamu yatırım programının il düzeyinde izlenmesi, süreçte çıkabilecek güçlüklerin yerinde alınacak kararlarla giderilmesi, yatırımcı kuruluşlar arasındaki iş birliği ve koordinasyonu sağlamayı amaçladıklarını söyledi.

Kamu görevlileri olarak, kamu kaynaklarını kullanarak hizmet sunduklarını belirten İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, kamu kaynaklarının etkin, verimli ve yerinde kullanılması gerektiğinin altını çizdi. Köşger, Valilik olarak, kamu kurum ve kuruluşlarına ait projelerin uygulanması, ödeneklerin zamanında ve amacına uygun kullanılması noktasında iş birliği ve koordinasyonun sağlanması için gerekeni her zaman yapacaklarını anlattı.

Vali Yavuz Selim Köşger, 2021 yılı yatırım programında yer alan projelerle ilgili bilgileri paylaşırken şunları söyledi:

“İlimizdeki kamu kuruluşlarından alınan verilere göre, 638 ayrı projenin toplam proje bedeli 26,7 milyar liradır. Bunlardan, 17,6 milyar lira bedelli 505 proje, merkezi idare kuruluşlarımız, proje bedelleri toplamı 9,1 milyar lira olan 133 proje ise, belediyelerimiz tarafından gerçekleştirilmektedir. Önceki yıllarda merkezi idare kuruluşlarımıza ait projeler için 3,4 milyar lira harcama yapılmış, 2021 yılında ise 2,1 milyar lira ödenek tahsis edilmiştir. Belediyelerimizin 2,9 milyar lira yatırım ödenekleri de dahil edildiğinde, 2021 yılında ilimizde 5 milyar liralık yatırım gerçekleştirilmiş olacak.”

Kamu yatırımları için 2021 yılının ilk üç ayında 716 milyon lira harcandığı bilgisi paylaşan Köşger, “Merkezi idarece hayata geçirilen 505 projenin 11’i tamamlanmıştır. Bu projelerin 254’ünde çalışmalar devam ederken, 40 proje ise ihale aşamasındadır. Çeşitli nedenlerle 200 projeye ilişkin çalışmalara başlanılamamıştır” dedi. Vali Yavuz Selim Köşger, yapımı süren Bayraklı Şehir Hastanesi gibi kamu-özel iş birliği modeliyle finanse edilen projelerin paylaştığı verilere dahil olmadığını belirtti.

Son yıllarda İzmir’in sosyo-ekonomik gelişmişliğini daha ileri düzeye taşımaya yönelik yoğun çaba sarf edildiğini dile getiren Vali Köşger, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Paylaştığım veriler, kamu kurum ve kuruluşlarımız tarafından 2021 yılında da önemli projelerin gerçekleştirileceğinin ifadesidir. Verimli ve başarılı bir yıl geçireceğimizi göstermektedir. Kamu kurum ve kuruluşlarımız bu amaçla, eğitim, sağlık, ulaştırma, kırsal altyapı, tarım ve tarımsal sulama, çevre ve çevrenin sürdürülebilirliği alanlarında önemli projeler gerçekleştirdiler. Şüphesiz ki bu projelerle İzmir daha ileri bir noktaya taşınacak ve önemli dünya kentleri arasındaki yerini daha da pekiştirecektir.”

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments