Ana Sayfa Güncel Haberler Soyer: Katı atık yönetim tesisi zarar vermeyecek

Soyer: Katı atık yönetim tesisi zarar vermeyecek

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Menderes’te düzenlenen toplantıda muhtarlarla bir araya geldi, istemlerini dinledi. İlçede kurulması planlanan entegre katı atık yönetim tesisine yönelik güvence veren Soyer, “Tesisin zerre kadar zararı olmayacağı gibi 350 kişi istihdam edilecek. Hem yaratacağı istihdamla, hem bölgede üreteceğimiz enerjiyle, yapacağımız seralarla size artı değer yaratacağız” dedi.

İlçede katı atıkları geri dönüştürmek ve atıklardan elektrik üretmek için kurulacak entegre katı atık yönetim tesisine ilişkin şunları söyledi:

“Biz Harmandalı’da elektrik üretimine başladık. Çöpten elektrik elde ediyoruz ve bu memlekete bir gelir getirmeye başladık. Bütün dünya bunu yapıyordu, biz bugüne kadar yapmıyorduk. Şimdi çöpten elektrik üretiyoruz. Buna benzer Bergama ve Ödemiş’te de tesis yaptık. Bir tereddüdü olan arkadaşlarımdan rica ediyorum. Gitsinler baksınlar. Tamamen kapalı, koku bırakmayan, kirlilik bırakmayan iki tane fabrika gibi tesis çıktı ortaya.”

Kurulacak tesiste elektrik üretilirken çöpün hammadde olarak kullanıldığını, bunun da o bölgeleri tertemiz yaptığını anlatan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çünkü fabrika ne kadar çöp varsa almak istiyor. Elektrik üretiminin hammaddesi çöp. O nedenle de o ilçeler, o mahalleler diğerlerine göre çok daha temiz. Çünkü fabrikalar çöpü toplayarak elektrik üretmek istiyor. Burada yapmayı planladığımız tesis buraya zerre kadar zarar vermeyeceği gibi istihdam yaratacak. Burada 350 kişi istihdam edilecek. Hem yaratacağı istihdamla, hem bölgede üreteceğimiz enerjiyle, yapacağımız seralarla size artı değer yaratacağız. Katma değer yaratacağız.”

Toplantıya Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Buğra Gökçe, Genel Sekreter Yardımcıları Ertuğrul Tugay, Yıldız Devran, Suphi Şahin, Eser Atak, İZSU Genel Müdürü Aysel Özkan, ESHOT Genel Müdürü Erhan Bey, İZBETON Genel Müdürü Heval Savaş Kaya, daire başkanları ve bürokratlar katıldı.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments