Ana Sayfa Güncel Haberler BİSİM istasyonu sayısı 55’e ulaştı

BİSİM istasyonu sayısı 55’e ulaştı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Güzelbahçe’de Uğur Mumcu Anıtı, Ahmet Piriştina Rekreasyon Alanı ve Güzelbahçe Liman’a yerleştirilen Bisim istasyonlarının açılışını yaptı. Hizmete giren noktalarla birlikte 55 istasyona ulaşıldığını belirten Başkan Soyer, “Temel hedefimiz bisikletin İzmir genelinde ulaşım amacıyla kullanımının yaygınlaşmasını sağlamak” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin “akıllı bisiklet kiralama sistemi” olarak tanımlanan BİSİM, istasyon sayısını 55’e çıkardı. Güzelbahçe’de Uğur Mumcu Anıtı, Ahmet Piriştina Rekreasyon Alanı ve Güzelbahçe Liman’a yerleştirilen BİSİM istasyonları açıldı.

Açılış töreninde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Temel hedefimiz bisiklet kullanımının sadece hobi ve spor amacıyla değil İzmir genelinde aynı zamanda ulaşım amacıyla da kullanımının yaygınlaşmasını sağlamak” dedi. Soyer, sürdürülebilir ve dirençli bir kent olma hedefi doğrultusunda, her alanda olduğu gibi ulaşımda da bütüncül ve kapsamlı bir politika yürüttüklerini belirtti.

Toplu ulaşım, yaya ve bisikletli ulaşım altyapısını geliştirmek için önemli projeler sürdürdüklerini anlatan Tunç Soyer, satın alınan 364 otobüsün tamamının bisiklet taşıma aparatlı olduğunu dile getirdi. Soyer, İzmir genelinde bisiklet altyapısının güçlendirilmesi, kırsal bisiklet rotalarının artırılması, bisiklet kültürünün oluşması için adımları atmayı sürdüreceklerini söyledi.

Türkiye’de bir ilki gerçekleştireceklerini belirten Tunç Soyer, “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda 120 çocuk bisikletini BİSİM filosuna katarak İzmirli çocukların kullanımına sokacağız” dedi. Soyer, yıl sonuna kadar beş istasyonu daha hizmete açacaklarını, böylece BİSİM istasyonlarının sayısı 60’a, bisiklet sayısının 650’ye çıkacağını, 120 tandem bisiklet ve 120 çocuk bisikletiyle de İzmirlilere hizmet vermeyi sürdüreceklerini sözlerine ekledi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden verilen bilgiye göre, İZULAŞ Genel Müdürlüğü BİSİM sisteminin devreye girdiği 18 Ocak 2014’ten bu yana 2,5 milyon kiralama yaptı. BİSİM uygulamasının 373 bin üyesi bulunuyor. Kiralama sistemi BİSİM Üye Kartı, kredi kartı veya İzmirim Kart ile çalışıyor.

Yeni açılan Uğur Mumcu Anıtı, Ahmet Piriştina Rekreasyon Alanı, Güzelbahçe Liman istasyonlarından bisikletler, akıllı telefonlara indirilebilen BİSİM uygulamasıyla kiralanabilecek. Bu sistem, kısa süre içinde tüm BİSİM istasyonlarında kullanılabilecek.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments