Ana Sayfa Güncel Haberler Aşılanacak gruplara turizm çalışanları da eklendi

Aşılanacak gruplara turizm çalışanları da eklendi

Koronavirüs (Covid-19) aşısı uygulanacak gruplara turizm çalışanları da eklendi. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Güvenli Turizm Programı kapsamında turizm sektör çalışanlarının öncelikli olarak aşılanması için Sağlık Bakanlığı ile birlikte Turizm Personeli Aşılama Kayıt Sistemi’nin yaşama geçirildiğini duyurdu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, https://turizmpersoneli.tga.gov.tr adresinden kayıt alınmaya başladığı belirtildi. Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın (TGA) web sitesinde yapılan duyuruda, turizm sezonunun açılmasının ardından ülkemizdeki turizm hizmetlerinin yıl boyunca kesintisiz bir şekilde açık kalmasını sağlamanın amaçlandığı dile getirildi.

Aşılama sistemi öncelikli olarak açık olan tesislerde görev yapan personelden başlayacak. Daha sonra açılış tarihi esas alınarak diğer tesisler de kademeli olarak sürece katılacak. Turizm personeli aşılama sisteminden ilk aşamada açık olan güvenli turizm sertifikalı, bakanlık ve diğer belgeli olmak koşuluyla konaklama, yeme-içme tesislerinin çalışanları, turizm taşıma belgeli seyahat acentelerinin şoförleri ve eylemli profesyonel tur rehberleri yararlanacak.

Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı ile entegre edilmiş bu sistemde işletmelere özel bir veri giriş sistemi oluşturuldu. Sisteme veri girişi için her tesis bir yetkili belirleyecek. Bu doğrultuda her tesis için bir kullanıcı atanacak. Sisteme girildiğinde öncelikle tesisin açık olup olmadığına ilişkin bilgi, açık olmayan tesislerin ise açılacağı tarih girilecek.

Tesis yetkilisi, https://turizmpersoneli.tga.gov.tr web sayfası üzerinden sisteme personele ilişkin bilgileri girecek. Sisteme personelin adı, soyadı, TC kimlik numarası, SGK numarası, doğum tarihi, iletişim numarası, görevi, konumu, ilk işe giriş tarihi, SGK işe giriş bildirgesi gibi bilgileri girilecek. E-nabız sistemi üzerinde sırası geldiği belirtilen personel randevu alarak aşılanacak.

Turizm işletmeleri, yeni personel alımı, personelin işten ayrılması, çıkarılması durumlarını Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’na anında bildirerek sistemdeki bilgileri güncellemek zorunda. Yanıltıcı bilgi, belge giren tesislerin Güvenli Turizm Sertifikasyon Belgesi iptal edilecek.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments