Ana Sayfa Güncel Haberler KİTVAK'ın Hücre İşleme Merkezi hizmete girdi

KİTVAK’ın Hücre İşleme Merkezi hizmete girdi

Kısaca “Hayat” projesi olarak adlandırılan, onkoloji tedavisi gören çocukların dünyadaki yeni tedavilerden yararlanmalarını sağlayacak KİTVAK – Bilge Uysal Hücre İşleme Merkezi hizmete girdi. Ege Üniversitesi Pediatrik Kemik İliği Kök Hücre Nakil Ünitesi’nde uluslararası akreditasyon sisteminin kurulması olarak özetlenen proje için ilk adım 13 Kasım 2019 tarihinde atıldı. 14 ay gibi kısa bir sürede tamamlanan proje 2 milyon liraya mal oldu. Hücre İşleme Merkezi için gerekli tüm altyapı ve yenileme çalışmaları, cihaz ve yazılım hizmetleri KİTVAK tarafından karşılandı.

Kemik İliği Transplantasyon ve Onkoloji Merkezi Kurma ve Geliştirme Vakfı (KİTVAK) Yönetim Kurulu Başkanı A. İklil Ulueren, “Hayırseverlerimizin katkısıyla daha fazla çocuğumuzu yaşama kazandıracak bu projeyi pandemi sürecinin tüm zorluklarına karşın hayata geçirmenin ve bölgemizde bir ilki başarmanın onur ve mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

Proje için gerekli maddi kaynağın büyük bölümünün Norm Holding Onursal Başkanı Nedim Uysal tarafından karşılandığını ve Merkeze eşi Bilge Uysal’ın adının verildiğini belirten Başkan Ulueren, şu bilgileri paylaştı:

“Yıllardan beri sadece İzmir, Ege değil Türkiye’nin dört bir köşesinden, yurt dışından binlerce hastaya hizmet veren Ege Üniversitesi pediatrik kemik iliği kök hücre nakli ekibi, bu projeyle tedavi standartlarını daha da yükselterek daha fazla çocuğumuza yaşam kazandıracaklar. Bu projeyle sahip olunan Joint Accreditation Committee (JACIE) akreditasyonuyla çocuklarımız dünyadaki yeni tedavilere ulaşma imkanı bulacak. Trakya’dan Akdeniz Bölgesi’ne kadar tek olan bu merkez sayesinde onkoloji tedavisi gören çocuklarımız gelişmiş ülkelerle aynı standartlarda hizmet alacak. Alıcı ve verici için güvenlik önlemleri en üst seviyede sağlanarak ölüm oranları en aza indirilecek. KİTVAK olarak Ege Üniversitesi Tülay Aktaş Onkoloji Hastanesi, Ege Üniversitesi (EÜ) ve Dokuz Eylül Üniversiteleri Hasta ve Hasta Yakınları Konukevleri’nden sonra böylesine hayati bir proje olan EÜ KİTVAK – Bilge Uysal Hücre İşleme Merkezi’ni ülkemize kazandırmak bizim için büyük bir onur.”

Merkezin açılışına katılan Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak da “İzmir’in göz bebeği hastanemize sizin gibi değerli vakıfların sahip çıkması bizim için ayrı bir mutluluktur. KİTVAK ve değerli bağışçılarına teşekkür ediyor, kurumumuza katkılarınızın devamını temenni ediyoruz” dedi.

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR