Ana Sayfa Güncel Haberler Soyer: Yeni bir yıl yeni umutlarla başlayacak

Soyer: Yeni bir yıl yeni umutlarla başlayacak

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer yılın sonuna yaklaşırken İzmir’deki gazetecilerle çevrim içi basın toplantısında bir araya geldi. 2020 yılında yapılan çalışmaları anlatan, 2021 yılında yapacakları çalışmalara ilişkin bilgi veren Soyer, gazetecilerin gündemdeki konulara ilişkin sorularını yanıtladı.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen’in yönettiği toplantıda konuşan Tunç Soyer, korona virüs küresel salgını nedeniyle sıkıntılı bir dönem geçiren esnafı destekleyeceklerini açıkladı. 1 Ocak 2021 gününden başlayarak esnafın su ve atıksu bedellerinde yüzde 50 indirim yapacaklarını söyledi.

Su tüketim faturalarına yansıyan katı atık bertaraf bedellerinin Büyükşehir’e ait kısmını almayacaklarını anlatan Tunç Soyer, “Dileriz ilçe belediyeleri de benzer bir uygulamayı yaparlar” dedi. Soyer, bu uygulamalardan lokanta, kahvehane, kafe, kafeterya, çay bahçesi, halı saha, düğün salonu, berber, kuaför, güzellik salonu, konaklama mekanları ve eğlence mekanları gibi konut dışı ticari işletmelerin yararlanacağını dile getirdi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşım filosunun 40 elektrikli otobüsle takviye edildiğini anlatan Tunç Soyer, bu sayının önümüzdeki yıl 100’e ulaşacağını söyledi. Soyer, “Doğayla barışık çözümler üretmek zorundayız. Doğayla uyumlu bir yöneticilik ortaya koymalıyız. Aldığımız elektrikli araçlar sessiz, çok daha kullanışlı bir araç olmanın ötesinde gerçekten İzmirliler’e sağlıklı, güvenli ve kentin doğasını koruyan etkisi var” diye konuştu.

İzmir’de elektrikli taşıt kullanımını özendireceklerini söyleyen Tunç Soyer, özel park yerleri ve elektrik şarj istasyonları tasarladıklarını belirtti. Tarımsal üretimin planlanması, üreticinin desteklenmesi, su sıkıntısı yaşanmaması için tasarruf sağlamaya dönük çalışmalarını anlatan Soyer, hava kirliliğini önlemek üzere kenti fosil yakıtlardan arındırıp doğalgaz ve jeotermalin yoğun kullanımı sağlayacaklarını dile getirdi.

Kentsel dönüşüm çalışmalarına yönelik yapı stoğu envanter çalışması yaptıklarını anlatan Tunç Soyer, bu çalışma sonucunda pek çok binada yıkım kararı alınacağını söyledi. Soyer, “Dünya Bankası ile görüşüyoruz. Arzu ettiğimiz kaynağı istediğimiz vade ve faiz koşullarında sağlayabilirsek, vatandaşlarımızın kendi kentsel dönüşümünü yapmasının önünü açmış olacağız” diye konuştu.

Tarihi elektrik fabrikasının ihalesinin 19 ay önce gerçekleştiğini, 35 milyon lira bedel yatırmayı taahhüt ettiklerini anlatan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “İstemeye devam ediyoruz. Hala vermiyorlar” dedi. Dünyanın ilk Cittaslow metropol kenti olma yolunda çalışmaları sürdürdüklerin belirten Soyer, diğer aday kentler Paris, Brüksel ve Pusan arasında İzmir’in öne çıktığını dile getirdi.

“2020 yılı bizim için çok ağır geçti. İzmir tarihinin en büyük orman yangınıyla mücadele ettik. Arkasından pandemi başladı. Bu yıl depremi ve tsunamiyi ve arkasından pandeminin ikinci kez tırmanışını gördük” diyen Tunç Soyer, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bir yanıyla çok acılar yaşandı. Gerçekten zaman zaman pandemide günlük kayıp oranlarımız çok yüksek rakamlara çıktı. İnsanlarımızı depremde kaybettik. Bunun dışında hastanelerdeki doluluk oranlarının yüksekliği, bir yandan ekonomik krizin getirdiği sıkıntılar. Nereden baksanız iç karartıcı her şey vardı. 2020 yılından ayrılıyor olmak beni sevindiriyor. Dünya yeni bir yıla girmek üzere. Yeni bir yıl yeni umutlarla başlayacak. Bu inancı taşıyorum.”

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR