Ana Sayfa Güncel Haberler Devrim Şehitleri Menemen'de anıldı

Devrim Şehitleri Menemen’de anıldı

Devrim Şehidi Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay ile Bekçi Hasan ve Şevki Bey, şehit edilişlerinin 90. yılında Menemen Yıldıztepe’deki anıt önünde düzenlenen törenle anıldı. Cumhuriyet karşıtı güçler tarafından katledilen devrim şehitlerinin anıldığı tören Kubilay Anıtı’na çelenklerin konulması, saygı duruşu, İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. ´Törene İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Menemen Kaymakamı Fatih Yılmaz, Garnizon Komutan Vekili Topçu Albay Eray Ercan, Menemen Belediye Başkan Vekili Deniz Karakurt ile ilçe belediye başkanları ve İzmirliler katıldı.

Türk Silahlı Kuvvetleri adına konuşma yapan Topçu Yüzbaşı Melih Pekbardakçı, “Devrim şehidi Kubilay, Cumhuriyet’i ve Atatürk’ü korumak için boynunu vermiş ama boyun eğmemiştir” dedi. Yüzbaşı Pekbardakçı, “Kubilay olmak birçok değerin simgesidir. Kubilay olmak vatanseverliktir. Atatürk ilke ve inkılaplarından ödün vermemektir. Kubilay olmak, asla boyun eğmemektir. Kubilay olmak karanlık yerine aydınlığı, dogmaların yerine bilimselliği ve akılcılığı seçmektir” diye konuştu.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, tarihin Menemen olayını gerçekleştirenleri demokrasinin, Cumhuriyetin, halkın düşmanları olarak, Cumhuriyet’i yıkmaya çalışanların karşısında dimdik duran Asteğmen Kubilay’ı, Bekçi Hasan ve Bekçi Şevki’yi ise devrim şehitleri olarak yazdığını söyledi. Soyer, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kubilay’ı şehit eden ve ‘Cumhuriyet bitmiştir’ diyerek halk düşmanlığı yapan zihniyete karşı Cumhuriyet’i muhafaza etmeye ve ikinci yüzyılına doğru emin adımlarla yürümeye devam ediyoruz. Kurtuluş mücadelesini başlatan ve bu mücadelenin zafere ulaştığı İzmir, 90 yıl önce Kubilay’ın şahsında özgür ve bağımsız bir ülke olmayı kabul etmeyenlerin karşısında durarak Cumhuriyetimiz ve kazanımlarına sahip çıkmıştır. İzmir o gün olduğu gibi bugün de demokrasinin ve Cumhuriyetimizin yılmaz savunucusu olmaya ve bu değerleri ileriye taşıma kararlılığına sahiptir.”

RELATED ARTICLES
- Advertisment -
 

Most Popular

Recent Comments