Ana Sayfa Güncel Haberler Uğur Mumcu Feribotu körfezdeki ilk seferine çıktı

Uğur Mumcu Feribotu körfezdeki ilk seferine çıktı

İZDENİZ Genel Müdürlüğü’nün bünyesine katılan beşinci arabalı vapur Uğur Mumcu Feribotu körfezdeki ilk seferine çıktı. İzmirlilerin oylarıyla terör saldırısında kaybettiğimiz gazeteci-yazar Uğur Mumcu’nun isminin verildiği feribotun ilk seferine İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve Uğur Mumcu’nun eşi eski İzmir milletvekili Güldal Mumcu da katıldı.

Tuzla Tersanesi’nde inşa edilen feribotun ilk seferinde Uğur Mumcu köşesini ziyaret eden davetliler ve yolcular, Mumcu anısına kırmızı karanfil bıraktı. Kaptan köşküne çıkan Tunç Soyer ile Güldal Mumcu gemi seyir defterini imzaladı, geminin kaptanı Kamile Koç’a hayırlı yolculuklar diledi.

Feribot ile Uğur Mumcu’nun isminin Körfez’de de yaşayacağını belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Pandemi ve kriz dönemleri özgür, bağımsız gazeteciliğin önemini bir kez daha ortaya çıkardı. Ekmek gibi su gibi hepimizin haber almaya ihtiyacı var. Uğur Mumcu özgür ve bağımsız gazeteciliği, aydın kişiliği ile Türkiye’ye ilham vermiştir. Feribotumuza ismini veren İzmirlilere de şükranlarımı sunuyorum. İzmirli olmaktan gurur duyuyorum” dedi.

İZDENİZ’in 15 katamaran, beş araba vapuru, beş yolcu gemisi ve sosyal etkinliklerde çalışan Bergama Vapuru ile hizmet verdiğini belirten Soyer, “Hem zamandan kazanmak hem de çok daha keyifli yolculuk için toplu ulaşımda körfezi daha fazla kullanmamız gerekiyor. Pandemi dönemindeki yolcu düşüşüne rağmen gemi sefer sıklıklarını artırmamızın altında bu neden yatıyor. Bu zorlu süreci atlattığımızda deniz ulaşım olanaklarını ve keyfini artırmaya yönelik yeni uygulamalarımız da olacak. Gemi sayısı, iskele sayısı artacak. Körfez çok daha hareketli ve canlı olacak” diye konuştu.

Törene katılan Güldal Mumcu ise buruk bir mutluluk duyduğunu belirterek, “İzmir halkına ve Başkanımıza teşekkür ediyorum. Ne mutlu ki denizlerin üstünde sonsuzluğun altında Uğur Mumcu adı İzmir halkıyla buluştu” dedi.

Kütüphanesi de var

Uğur Mumcu Arabalı Vapuru, İZDENİZ filosuna katılan beşinci feribot oldu. İstanbul Tuzla Tersanesi’nde inşa edilen feribot, 98 metre boyunda ve 15,21 metre eninde. 51 araç, 12 bisiklet ve 10 motosiklet taşıyabiliyor. Kapalı yolcu salonunda 194, açık yolcu salonunda 128 olmak üzere toplam 322 yolcu taşıma kapasitesine sahip. Her iki yanında araç güvertesi ile yolcu güvertesi arasında erişimi sağlayan iki adet engelli asansörü de bulunan gemi, kütüphanesi bulunan üçüncü feribot. Feribotta iki erkek, iki kadın ve bir engelli tuvaleti, görme engelli yolcular için kabartmalı uyarı ve yönlendirme işaretleri, engelli yolcuların araçlarına özel park yerleri, kapalı yolcu salonunda tekerlekli sandalye park yerleri ile klima ve 2-5 yaş arası çocuklar için oyun alanı yer alıyor.

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR