Ana Sayfa Güncel Haberler Bir Kira Bir Yuva kampanyası sona erdi

Bir Kira Bir Yuva kampanyası sona erdi

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin depremzedeler için başlattığı “Bir Kira Bir Yuva” kampanyası sona erdi. Kampanya kapsamında taahhüt edilen kira desteği 42 milyon 649 bin olarak kayıtlara geçti. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer kampanyaya katılan herkese teşekkür etti. 4 bin 643 destekçi tarafından depremde evsiz kalan ailelere toplamda 20 milyon 510 bin lira aktarıldı. Depremzedelere kapıları açılmak üzere bildirilen daire sayısı da 231’i buldu. Kampanyadan yararlanmak isteyen depremzedelerle, onlara destek olmak isteyenler arasındaki eşleştirmeler ve 10’ar bin liralık ödemeler sürüyor.

Uzundere konutlarında 147 aile

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Uzundere’de bir yıl boyunca ücretsiz olarak depremzedelerin kullanıma sunduğu konutlara yerleşen aile sayısı ise 147’ye ulaştı. Depremzedeler konutlardan ayrılırken mobilyaları ve beyaz eşyaları da yanlarında götürebilecekler. Elektrik, su, yakıt faturaları ve ortak giderleri de bir yıl boyunca İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından ödenecek.

Yaralarımızı dayanışmayla sardık

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, başta “Bir Kira Bir Yuva” kampanyası olmak üzere İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yürüttüğü tüm kampanyalara destek veren herkese teşekkür etti. Tunç Soyer, “Felaketlerin acısını dayanışmak ve yaraları birlikte sarmak bir nebze de olsa hafifletiyor. O kadar büyük bir dayanışma örneği gösterdiniz ki; İzmir’de dayanışmanın tarihini yazdık. Sayenizde hiçbir yurttaşımızı aç açıkta bırakmadık. Bunların hepsini birlikte yaptık” dedi.

Orta hasarlılara da 5’er bin lira destek

İzmir Büyükşehir Belediyesi 30 Ekim 2020 tarihinde meydana gelen depremde evleri orta hasarlı olan 629 aileye yapılan 5’er bin liralık kira destek ödemesini de tamamladı. Bu hafta içinde evleri orta hasarlı olan 40 ailenin kira yardımı banka hesabına yatırılmış olacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, başvuru ve değerlendirmelere göre kira yardımına devam edecek. Tunç Soyer, orta hasarlı ev tespiti yapılmış aileler için belediye bütçesinden her bir haneye 5’er bin liralık kira desteği verileceğini söylemiş, bu kapsamda 35 milyon liralık bir kaynak ayıracaklarını açıklamıştı.

Ağır hasarlı binalardaki 179 haneye 10 bin liralık destek ödemesini de kendi bütçesinden yapan Büyükşehir Belediyesi, bu hafta 50 ağır hasar tespiti yapılmış daire sahibinin kira yardımını da banka hesaplarına yatırmış olacak.

“Bir Kira Bir Yuva” kampanyası sona eren İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin “Halkın Bakkalı” üzerinden depremzedelere eşya sağlamak için genişletilen “Biz Varız” dayanışma kampanyası ise sürüyor.

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR