Ana Sayfa Güncel Haberler Kullanılmış tıraş bıçakları geri dönüşüme gidecek

Kullanılmış tıraş bıçakları geri dönüşüme gidecek

İzmir Büyükşehir Belediyesi kullanılmış tıraş bıçaklarının yol açtığı çevre ve sağlık sorunlarını önlemek için “Atık Jiletlerin Geri Dönüşümü” projesi başlattı. İzmir Berberler Odası işbirliği ile yürütülen proje kapsamında kent genelinde 30 ilçedeki 4 bin 500 berber salonuna “atık tıraş bıçağı kutusu” dağıtılmaya başlandı.

Toplanan kullanılmış tıraş bıçakları ilçe belediyelerinin sözleşme yaptığı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan lisanslı geri dönüşüm firmaları aracılığıyla ekonomiye kazandırılacak.

Hastalık yayılması önlenecek

İzmir Büyükşehir Belediyesi Atık Yönetimi Dairesi Başkanı Fatma Mesutgil, kentte atık oluşumunun engellenmesi, azaltılması, atıkların kaynağında ayrı toplanarak geri dönüşüme kazandırılması için birçok atık türüne ilişkin benzer çalışmalar yürüttüklerini belirtti. Mesutgil “Geri kazanımı sağlanacak atık bıçakların kaynağında ayrı toplanması olası temas halinde insan ve hayvanların yaralanmasını da önleyecek. Aynı zamanda lisanslı geri kazanım firmaları aracılığıyla toplanan atıklar ekonomiye kazandırılacak” diye konuştu.

İzmir Berberler Odası Başkanı Şükrü Bilgin de “Bazı berberlerimiz bu tıraş bıçağı atıklarını ayrı toplarken bazıları da çöpe atıyordu. Sokak hayvanları için tehlike oluşturan, çevre ve insan sağlığına zararlı atık tıraş bıçaklarının toplanıp ekonomiye kazandırılacak olması bizi çok mutlu ediyor” dedi.

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR