Ana Sayfa Güncel Haberler Büyükşehir Belediyesi'nden ikinci kadın sığınma evi

Büyükşehir Belediyesi’nden ikinci kadın sığınma evi

İzmir Büyükşehir Belediyesi ikinci kadın sığınma evini hizmete açıyor. Sosyal Projeler Dairesi Başkanlığı Kadın Çalışmaları Şube Müdürlüğü’ne bağlı olarak hizmet verecek engelli erişimine uygun üç katlı binada 12 oda, kreş, yemekhane, etkinlik odası, mutfak, revir ve oyun parkı bulunuyor.

Sığınma evi her türlü fiziksel, cinsel, psikolojik ve ekonomik şiddete karşı, ayrımcılığa uğramış veya uğrama riski taşıyan, can güvenliği sorunu yaşayıp sığınma ihtiyacı olan kadınlara ve beraberindeki çocuklara güvenli bir ortam sunacak. Kadınlara psikolojik, hukuki, sağlık ve sosyal danışmanlık hizmeti de verilecek. Kadınlar meslek edindirme kurslarına yönlendirilerek iş arama süreçlerine destek olunacak. Hastane işlemleri, adli işlemler, çocukların okul kayıtları gibi işler ise sığınma evindeki yetkin personel eşliğinde yapılacak.

Kolektif mücadele sergilemek gerek

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, yeni sığınma eviyle psikolojik veya fiziksel şiddet karşısında her kadın ve çocuğunun çaresizlik ve yalnızlık yerine dayanışma duygusuyla karşılanacağı, güçlenerek yeniden yaşama dahil olacağı bir yuvası olacağını söyledi.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’nün 31. yılı nedeniyle konuşan Soyer, “2020 yılının başından şimdiye kadar 335 kadın, erkek şiddeti nedeniyle yaşamını yitirdi. Her geçen dakika daha da artan bu korkunç tablo, bireysel veya münferit bir şiddet değil. Aksine ayrımcı ve kutuplaştırıcı bir iklimin, cinsiyet rollerinde kadını belli kalıplara sıkıştırmaya çalışan cinsiyetçi bir zihnin ve cezasızlık uygulamalarının sonucu. Kabul etmeliyiz ki; bu tabloyu değiştirmenin ilk adımı aileden başlayarak, kadın üzerinde tahakküm kuran, eşitsizlik ve şiddetin temel sebebi olan eril ve cinsiyetçi anlayışa karşı kolektif bir mücadele sergilemekle başlıyor” dedi.

“Anahtar” birimi kadınlara bütüncül hizmet sunacak

İstanbul Sözleşmesi, nafaka hakkı gibi kadınların yılların mücadelesiyle elde ettikleri kazanımlarını korumak gerektiğini söyleyen Soyer, kadına karşı şiddetin önlenmesi, kadının yaşamın her alanında daha görünür olması ve cinsiyet eşitliğinin sağlanması için etkin çalışmalar yürüttüklerine dikkat çekti. Soyer, “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonumuz, Kadın Danışma Merkezimiz, Kadın Politikaları Birimimiz, Kadın Sığınma Evimiz, kadın örgütleriyle ortak çalışmalarımız, farkındalık eğitimlerimiz, Meslek Fabrikası ve Masal Evleri’nde kadın istihdamı öncelikli kurslarımız, kadın üreticilere sağladığımız destekler, belediyemizin yönetim ve istihdam politikasına sirayet eden cinsiyet eşitliği perspektifimiz gibi tüm çalışmalar kadınların sosyo-ekonomik hayata katılımını ve eşit bir yaşam sürmesini hedefleyen çalışmalarımızın ana çerçevesini oluşturuyor. Kadınlara bütüncül hizmet sunmayı hedeflediğimiz ve ilkini Örnekköy’de hizmete açacağımız ‘Anahtar’ birimimiz kadınlarla ilgili yaptığımız tüm bu çalışmaların bir araya geldiği ve bu vizyonumuzu yansıtan bir şemsiye niteliği taşıyor” bilgisini paylaştı.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments