Ana Sayfa Kent-Yaşam yazıları Gezici kütüphane deprem çadırlarında

Gezici kütüphane deprem çadırlarında

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kitaba erişimi kolaylaştırmak için Ağustos ayında hizmete aldığı “gezici kütüphane” otobüsleri Kasım ayı boyunca depremzedelere hizmet verecek. Gezici kütüphane olarak çalışan iki otobüs 30 Ekim 2020 günü İzmir’de yaşanan deprem sonrası evlerini kaybeden vatandaşlar için ilk olarak Bayraklı’daki Aşık Veysel Rekreasyon Alanı’nda kurulan çadır kentte hizmet vermeye başladı. Ardından depremden etkilenen vatandaşların bulunduğu mahallelerde okurlarla buluştu.  

Gidilen köy ve mahallelerde, yazar ve okur buluşmaları, drama atölyeleri gibi okumayı özendiren etkinlikler düzenleyen gezici kütüphane şimdi bu hizmetleri depremzede aileler ve özellikle çocuklar için veriyor. Normal işleyişinde abone olan okurların ödünç kitap aldığı gezici kütüphane, çadır kentteki depremzedelere yayınevlerinden ve vatandaşlardan bağışlanan kitapları ücretsiz olarak dağıtıyor. Çocuklar için de resim ve masal atölyeleri düzenliyor. Kırmızı Kedi Yayınları, İletişim Yayınları, Pearson Yayınları, Yapı Kredi Yayınları, Edebiyat Atölyesi Dergisi, Bornova Anadolu Lisesi Vakfı’nın çocuk ve yetişkin kitapları, Pınar Süt’ün resim setleri depremde zarar gören aileler ve çocuklarına ulaştırılıyor. Gezici Kütüphane depremzedelere haftanın yedi günü saat 09.00 – 17.00 saatleri arasında hizmet veriyor.  

Depremzedelere kitap bağışı yapmak isteyen vatandaşlar, ansiklopedi ve eski kitap olmaması kaydıyla Atatürk Caddesi No 454 – Konak adresinde bulunan, Alsancak Garı karşısındaki İzmir Büyükşehir Belediyesi Kent Kütüphanesi’ne kitaplarını ulaştırabiliyor. Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi 0 (232) 293 11 51 numaralı telefondan alınabiliyor.  

Sesli Okuma Günü ilk kez kutlanacak

Okuma oranını artırmak, okumayı sevdirmek, eğlenceli hale getirmek ve farklı yaş gruplarının bir arada okuma yapmalarını sağlamak amacıyla Türkiye’de bu yıl ilk kez 20 Kasım 2020 günü “Sesli Okuma Günü” kutlanacak. Sesli Okuma Günü Projesi, Türkiye Yayıncılar Birliği’nce sürdürülen Okuma Kültürünü Yaygınlaştırma Platformu’nun (OKUYAY) desteğiyle gerçekleştirilecek.

Gelenekselleştirilmesi hedeflenen “Sesli Okuma Günü” Projesi merkezi Almanya’da bulunan Stiftung Lesen’ın (Okuma Kültürü Vakfı) desteğiyle yapılıyor. Proje kapsamında Kasım ayı boyunca okulda, parkta, evde, iş yerinde, spor salonunda, müzede, bahçede; akla gelebilecek her yerde sesli okuma etkinlikleri yapılması ve 15 bin kişiye ulaşması hedefleniyor.  

OKUYAY Platformu bu güzel etkinlik için herkesi en sevdiği, okumaktan keyif aldığı ya da henüz okumaya başladıkları bir kitabı açıp içinden bir sayfayı sesli okumaya davet ediyor. Sesli okuma etkinlikleri için kayıt olmak isteyen katılımcıların internet sitesindeki (http://okuyayplatformu. com/pilot-projeler/sesli-okuma-gunu/sesli-okuma-gunu-basliyor) kayıt formunu doldurması gerekiyor. Etkinlik kapsamında Kasım ayı sonunda “en çok sesli okuma yapan şehirler” seçilecek ve okuyan gruplar arasından yapılacak çekilişi kazananlara kitap setleri de hediye edilecek.  

Proje kapsamında gerçekleştirilen okumaları OKUYAY ekibine ulaştırmak isteyenlerin, sosyal medyada #sesliokumagünü etiketini kullanması gerekiyor.  “Sesli Okuma Günü” olarak 20 Kasım işaret edilse de, sesli okuma etkinlikleri yıl boyu devam edecek ve değişim, tüm katılımcılarla birlikte gözlemlenecek. Sesli okumanın yararları ve çeşitli sesli okuma önerileri www.sesliokumagunu.com adresinde paylaşılacak.  

Sesli okuma çocuklara iyi geliyor 

Almanya’da 2004 yılından bu yana her yıl kasım ayının üçüncü cuma günü Ulusal Sesli Okuma Günü olarak kutlanıyor. Ülke genelinde düzenlenen etkinlik Almanya’nın en büyük okuma festivali olarak biliniyor. Etkinlik Okuma Kültürü Vakfı (Stiftung Lesen), Alman Demiryolları Vakfı ve DIE ZEIT gazetesi ortaklığıyla gerçekleşiyor.  

Günde 15 dakika düzenli olarak sesli kitap okumanın çocuklar üzerinde hayal dünyasını genişletmek, empati yeteneğini geliştirmek, kolay sosyal ilişki kurmak, günlük hayatta karşılaşılan anlık sorunlara çözüm üretmek, kendi iç dünyasını keşfetmek, akıcı konuşmak, dinleme becerisini geliştirmek, kelimeleri tanımak, odaklanmak, yeni bilgilere ve hikayelere açık olmak gibi faydaları bulunuyor.  

Korona salgını çocuk kitabına konu oldu 

Ah Korona Vah Korona / Derleyen: Nevzat Süer Sezgin / Yakın Kitabevi ve Yayınları 

Tüm dünyayı derinden etkileyen Covid-19 salgını Ekim ayında yayımlanan ve eğitimci, yazar Nevzat Süer Sezgin’in derlediği “Ah Korona Vah Korona” adını taşıyan çocuk kitabına konu oldu. Kitap, Sezgin’in altı yıldır sürdürdüğü “Çocuk Edebiyatı Atölyesi”ne katılan 20 yazarın öykülerinden seçildi. Kitap, Buket Akkaya, Burçak Temel, Cenk Öztekin, Dilge Güney, Duygu Bulunmaz, Ebru Köfter, Ece Kanber, Ersin Köseoğlu, Feray Ünal, Gönül Çatalcalı, Gülay Pamuk, Güzin Öztürk, Hasan Karaca, Nalan Yılmaz, Oya Uslu, R. Başak Fındıkçıoğlu, Sevin Sezgin, Uğraş Demir, Vicdan Efe ve Zeynep Evren’in öykülerinden oluştu. Kitabın kapak tasarımını da yapan Hasan Karaca’nın öyküsü ise çizgi roman şeklinde hazırlandı. 

Yaşanan pandemi sürecinin çocukların üzerinde çok daha fazla etki bıraktığını söyleyen Nevzat Süer Sezgin “Bilindiği gibi çocuklar birbirinden çok farklı ortamlarda büyüyorlar. Birbirinden çok farklı maddi gücü ve çocuğa yaklaşım biçimi olan ailelere sahipler. Sokakta kağıt toplayan, atölyelerde çalışan, kimsesizler yurdunda kalan, ülkesinden göç eden, hasta annesi ya da babası olan, hastanelerde yatan, bir dediği iki edilmeyen, her çeşit elektronik alete, oyuncağa sahip olan, çok kardeşli olan, tek çocuk olan, kısaca her kesimdeki çocuklar bu felaketten nasiplerini aldılar. Tıpkı yetişkinler gibi” diyor. Sezgin, gelecek yıllarda Covid 19 kuşağı olarak anılacak çocukların, kaleme alınmış öykülerde kendilerinden ve yaşadıklarından izler bulacağını söylüyor.  

“Ah Korona Vah Korona” kitabının yazarları 21 Kasım Cumartesi günü saat 14.00’te Yakın Kitabevi’nde bir imza günü düzenleyecek. Kitabevinde aynı gün Senem Çınar da saat 16.00’da Delice Yayınları’ndan çıkan “Dört Mevsim Aşk – Yaz” kitabını okurları için imzalayacak. ( 21 Kasım Cumartesi günü saat 14.00’te ve 16.00’da Yakın Kitabevi’nde yapılacak imza günü 20 Kasım 2020 Cuma günü saat 20.00’den başlayarak geçerli olacak yeni Koronavirüs önlemleri gereği ileri bir tarihe ertelendi.)

Ben Ne Okudum? 

Suç / Mehmet Ziya Eriş / Varyant Yayıncılık 

Anadolu’nun birçok kentinde Fransızca, Türkçe öğretmenliği ve okul müdürlüğü yapan Mehmet Ziya Eriş’in gerçek yaşam öykülerinden esinlenerek kaleme aldığı “Suç” bir kan davası öyküsüyle başlıyor. İnsanı sarsan ve sürpriz sonuyla da şaşırtan bu öykünün ardından ise bir başka çetin yaşam öyküsü kucaklıyor okuru. Zorluklarla okumuş, mesleğine dört elle sarılmış, işini dört dörtlük yapmaya çalışan, kitabında “olanaksız” kelimesi yazmayan bir öğretmenin, Abdurrahman Kahraman’ın şaşırtıcı yaşam öyküsü geliyor. Abdurrahman öğretmen aslında soyadı gibi bir kahraman, eğitim ordusunun bir kahramanı. Toplumsal öğretileri, yargıları ve uygulamaları sorgulayan, sonuç almadan sorunların peşini bırakmayan, açık yürekli ve öğrencileriyle muhteşem diyalog kuran bir Fransızca Öğretmeni. Oldukça sürükleyici bir şekilde kaleme alınmış, zaman zaman okura kendi kendisiyle konuşuyormuş gibi hissettiren kitapta iyi bir öğretmenin, gerçek bir eğitimcinin öğrencilerin yaşamlarını nasıl değiştirerek imkansızı başardığına da tanık olacaksınız.  

APİKAM bilimsel makaleye konu oldu 

Türkiye’nin ilk kent arşivi olarak 2004 yılında kapılarını açan Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi (APİKAM) efemera koleksiyonuyla bilimsel bir makalenin konusu oldu. İzmir Katip Çelebi Üniversitesi, Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü’nden Doç. Dr. Mehmet Ali Akkaya’nın kaleme aldığı makale “Bilgi Kaynağı Olarak Efemeranın Kent Arşivi ve Müzeleri İçin Anlamı ve APİKAM Örneği” başlığını taşıyor. Efemeralar, genellikle okul diplomaları, karneler, otobüs biletleri, gazete nüshaları, tanıtım için yapılmış el ilanları, kartivizitler gibi gündelik yaşamın detaylarını belgeleyen, kısa ömürlü ve geçici belgeler olarak biliniyor. Makale efemeranın bilgi dünyası ve kültür tarihi açısından önemine dikkat çekerken, APİKAM’ın efemera koleksiyonunu inceleyip kurumun kalıcı ve geçici arşiv envanterini de analiz ediyor.  

Prof. Dr. Yorgancıoğlu’ndan Arzu’nun Mutluluk Reçeteleri 2  

Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nda görevli Prof. Dr. Arzu Yorgancıoğlu “Arzu’nun Mutluluk Reçeteleri 2” adlı yemek tariflerinden oluşan ikinci kitabını Alsancak Yakın Kitabevi’nde okurları için imzaladı. Kitaplardan elde edilen gelir Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği bursiyeri olan genç kızlara aktarılacak.  

Çok satanlar listesi 

Son Cüret – Yılmaz Özdil – Sia Yayınevi
Yetişkinlerin Yalan Hayatı – Elena Ferrante – Everst
Ev – Nermin Yıldırım – Hep Kitap
Rehin – Sabahattin Önkibar – Kırmızı Kedi Yayınevi
Tosun Bank – İsmail Saymaz – İletisim Yayınevi
Kral Kaybederse – Gülseren Budayıcıoğlu – Remzi Kitabevi
Kozmik Albay/ Kozmik Oda Operasyonu – Erkan Yılmaz Büyükköprü – Kırmızı Kedi Yayınevi
Seker Portakalı – Jose Mauro de Vasconcelos – Can Yayınları
İzmirli Bir Levantanenin Anıları – Gilbert Epik – Heyamola
Günahın Üç Rengi – Madalyonun Öteki Yüzü – Gülseren Budayıcıoğlu – Remzi Kitabevi

Bu liste Duvar, Kırmızı Kedi, Pan, Remzi ve Yakın Kitabevi’nin katkılarıyla hazırlanmıştır.

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR