Ana Sayfa Kent Yazıları Saadet Erciyas Ahmed Adnan Saygun'un müzikle tanıştığı okul restore ediliyor

Ahmed Adnan Saygun’un müzikle tanıştığı okul restore ediliyor

Kemeraltı’nda Arap Fırını’nın da bulunduğu 442 Sokak’ta yer alan ve mülkiyeti İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ait eski Dumlupınar İlkokulu da restore edilen tarihi binalar kervanına katıldı. Tarihi bina İzmir Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı Doğal Kaynaklar Ruhsat ve Kültür Varlıkları Müdürlüğü’nce restore ettiriliyor.

Balkan Savaşı bitiminde öğrenime açılan ve yedi yıl eğitim veren, İttihat ve Terakki Numune Mektebi olarak kullanılan okul daha sonra Dumlupınar İlkokulu adıyla hizmet vermiş. Restore edilen yapı, bugün Kemeraltı’nda sokak sağlıklaştırması yapılan yörede bulunan çok sayıda kamu mülkünden biri. 

Okul İzmir’in müzik tarihi açısından çok önemli bir isminin, İzmir’in en önemli bestecilerinden İsmail Zühtü’nün görev yaptığı, çok sesli müziğin ustalarından Ahmed Adnan Saygun’un da öğrencisi olduğu okul olarak biliniyor. Okulun mezunları arasında eski İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı, merhum gazeteci yazar İsmail Sivri de bulunuyor.

1952 yılında “İzmir Halk Eğitim Merkezi”ne dönüşen binanın adı 1987’de “Konak Halk Eğitim Merkezi” olmuş. 2003 yılında geçirdiği yangının ardından kullanılamaz hale gelen yapıdan geriye yalnızca cephe duvarları kalmış. Tarihi yapının bahçesinde konduruluvermiş görüntüsü veren betonarme İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü Ek Binası yer alıyor.

19. Yüzyıl’da yapıldığı tahmin edilen ve 250 metrekarelik bir alana oturan iki katlı yapının bir de bodrum katı bulunuyor. 12 odalı yapının bir dönem girişindeki kemerli kapıda yer alan renkli vitraylarıyla, tavanındaki kalem işi süslemeleriyle dikkat çektiği kaydediliyor.

Tarihi yapı İzmir’de çok sayıda tarihi yapının restorasyonunu gerçekleştiren Eskici Mimarlık tarafından restore ediliyor. 2019 yılının Aralık ayında  başlayan restorasyon çalışmalarının 2021 Şubat ayına kadar tamamlanacağı belirtiliyor.  

Restorasyon öncesi tarihi okul binasına Tarihi Kemeraltı İnşaat Yatırım Ticaret AŞ’nin (TARKEM), İzmir’deki derneklerin buluşma noktası olacak çok amaçlı bir ofis için talip olduğu biliniyor. Tarihi binanın restorasyonu tamamlandıktan sonra kim tarafından, ne amaçla kullanılacağı henüz dile getirilmiyor.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments