Ana Sayfa Kent Yazıları Uzm. Dr. Metin Özer 400 Yıllık Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Bayrağı

400 Yıllık Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Bayrağı

Osmanlı donanması 1571’de Kıbrıs’ın fethinden itibaren Antalya, Alanya ve Kıbrıs arasında kalan deniz ticaret bölgesini kontrol etmeye çalışmıştı. İsmini Afrika’dan gelen kırlangıçlardan alan, Antalya’daki Teke Yarımadası’nın güney ucundaki Gelidonya Burnu bu savunmada önemli yer tutmuştu. Gelidonya (Kalidonya) Burnu’nun uzandığı denizin ters akıntıları nedeniyle tarih boyunca çok fazla tekne batmıştı. Bugün burada 1930’dan beri görev yapan güzel bir deniz feneri vardır. 

Osmanlı donanması korsan saldırılarına karşı Gelidonya (Taşlık) Burnu civarına konuşlanmıştı. 1616’da burada İspanyol ve Osmanlı donanmaları karşı karşıya gelmişti. İspanyol donanmasındaki yelkenli kalyonlardaki toplar çatışmanın kaderini belirlemiş, kürekli Osmanlı kadırgaları yine de üç gün dayanmışlardı. 14-16 Temmuz günleri arasında süren muharebeyi İspanyollar kazanmıştı. 

İspanya kraliyet ressamı Juan de la Corte (1597-1660) Gelidonya Burnu Muharebesi’ni resmetmişti. Bu yağlıboya tablo Madrid Denizcilik Müzesi’ndedir. İspanyol kalyonlarıyla savaşan Osmanlı kadırgalarından birinde ortasındaki hilali ile yeşil bayrak, diğerinde bugün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ninki gibi kırmızı-beyaz bir bayrak bulunmaktadır. 

Aynı müzede 1613 tarihi taşıyan kırlangıç kuyruğu kesimli benzer Osmanlı deniz bayrakları görülebilir. Bu dönemde bayrakta sadece hilal ay vardır. 1793’de Türk bayrağındaki yıldız sekiz köşeli olarak yerini almış, 1844’de beş köşeli hale gelmiştir.

KKTC’nin 15 Kasım 1983 yılında bağımsızlığını ilan etmesinden sonra bayrak tasarımı için tüm halka çağrı yapılmıştı. KKTC Kurucu Meclisi 9 Mart 1984’de ressam Emin Çizenel’in tasarımını uygun bulmuştu. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni temsil eden bayrak, beyaz fon üzerine üstte ve altta olmak üzere iki kırmızı şerit ile ortada kırmızı renkli ay yıldızdan oluşmaktadır.

Ressam Emin Çetinel’in bu bölgede 1600 yıllarında kullanılan Osmanlı deniz bayraklarından esinlenip esinlenmediğini bilmiyoruz. Bugün KKTC’yi temsil eden bayrak 400 yıl önce Osmanlı kadırgalarında dalgalanan bayrağın bir benzeridir. 

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments