Ana Sayfa Güncel Haberler Deniz ulaşımından yararlanan arabalı sayısı arttı

Deniz ulaşımından yararlanan arabalı sayısı arttı

İzmir Körfezi’nde toplu ulaşım hizmeti veren İzmir Büyükşehir Belediyesi İZDENİZ Genel Müdürlüğü, son dönemde bisikletli yolculara 5 kuruşa hizmet vermeye başladı. Ardından da gün boyu 15 dakikada bir sefer tarifesine geçen İZDENİZ, deniz ulaşımında bekleme devrine son verdi. Yeni uygulamalar, yolcu istatistiklerine de olumlu yansıdı. 

İZDENİZ Genel Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, tüm gemilerde bisiklet bağlama kapasiteleri artırıldı. Yolcu gemilerinde 13, araba vapurlarında ise 17 bisiklet bağlama aparatı bulunuyor. Eylül ayının ilk haftasında 2 bin 617 olan gemileri kullanan bisikletli yolcu sayısı ayın son haftasında yüzde 54.7’lik artışla 4 bin 69’a çıktı.

Karşıyaka-Konak ve Bostanlı-Konak hatlarındaki yolcu gemilerinin gün boyunca 15 dakikada bir, araba vapurlarının ise 20 dakikada bir sefer düzenine geçmesiyle birlikte özellikle arabalı yolcu sayısında büyük artış gözlendi. Üçkuyular-Bostanlı hattında Ağustos 2020’de 76 bin 572 olan kullanan arabalı yolcu sayısı Eylül ayında yüzde 25.5 artışla 96 bin 131’i buldu. 

Pandemi öncesi 3 bin 8 olan gün içinde taşınan en yüksek araç sayısı 2 Ekim Cuma günü 4 bin 320 araçla rekor düzeye ulaştı. Koronavirüs endişesiyle yoğunlaşan motorlu taşıt trafiğinden kaçınan vatandaşlar, 20 dakikada bir sefer yapan arabalı vapurlar sayesinde zamandan ve akaryakıttan kazandı. 

Deniz taşıt filosunu yeni gemilerle güçlendiren İZDENİZ, Ağustos ayında sefere başlayan Fethi Sekin Araba Vapuru’ndan sonra Uğur Mumcu Araba Vapuru’nu filosuna katacak. Yapımı tamamlanmak üzere olan gemi Ekim ayı sonuna dek İzmir’e gelecek, muayene ve kabul işlemlerinin ardından en geç 2021 yılı başında hizmet vermeye başlayacak.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments