Ana Sayfa Güncel Haberler İzmir Mutfak Kültürü Derneği kuruldu

İzmir Mutfak Kültürü Derneği kuruldu

İzmir’in mutfak kültürünü dünyaya tanıtmayı hedefleyen İzmir Mutfak Kültürü Derneği kuruldu. Kurucu yönetim kurulu Sibel Önbaş’ın başkanlığında Aysun Tuncay, Özler Kılıçdağı, Ezgi Yaman, Elgin Kemahlıoğlu, Güler Köstem, Sinem Çelikten ve Nurhayat Talay’dan oluştu. Müjde Tönbekici, Bedri Esmer, Eren Akçiçek ve Alpay Okyay da danışma kurulunda yer aldı.

İzmir Mutfak Kültürü Derneği’nin kuruluşu, Konak’taki L’agora Restoranda düzenlenen toplantıyla duyuruldu. İzmir Mutfak Kültürü Derneği Kurucu Başkanı Sibel Önbaş, İzmir mutfağını dünyaya tanıtarak, UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağına girmesini sağlamayı amaçladıklarını söyledi. Bu konuda ilgili kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapmaya hazır olduklarını belirten Önbaş, ilk aşamada yapacakları çalışmaları şöyle anlattı:

“Dünyada ‘gurme şehir’ ünvanını kazanan dokuzuncu şehir olan Gaziantep’le köprü kurarak İzmir’e bu konuda rehber olmasını sağlayacağız. Unutulan lezzetler başta olmak üzere kentin mutfak kültürüne ait bilgileri derleyerek yayınlar yapmak önemli. Bu konudaki eksiği gidermek için donanımlı bilim adamları, tarihçiler ve gurmelerle geniş kapsamlı çalışmalar yapacağız.”

Bir göç mutfağı olan İzmir’in UNESCO gastronomi şehirleri arasına girmesinin yol haritasını oluşturmak için bir çalıştay düzenlemeyi hedeflediklerini belirten Sibel Önbaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Mutfak alanında hizmet eden farklı kişi ve kuruluşlarla işbirliktelikleri yapacağız. Gastronomi okulları ile işbirliği içinde çalışmayı istiyoruz. İzmir Mutfak Kültürü Müzesi kurulması için çalışmalar yapıyoruz. İzmir gibi engin mutfak kültürüne sahip şehrin bu konuda hizmet veren bir müzesi mutlaka olmalı. Tüm gün açık gerçek İzmir yemeklerini sunan bir mutfağı olmalı.”

Önceki İçerikAlaylı gazeteciyim
Sonraki İçerikHoş Geldin Sonbahar
İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR