Ana Sayfa Güncel Haberler EuroVelo 8. Akdeniz rotasının İzmir güzergahı açıldı

EuroVelo 8. Akdeniz rotasının İzmir güzergahı açıldı

“Avrupa’yı bisikletle gezme projesi” diye de tanımlanan sürdürülebilir bir ulaşım ağı yaratılmasını, desteklenmesini ve işletilmesini özendiren EuroVelo 8. Akdeniz rotası İzmir güzergahı resmen açıldı. Seferihisar’daki Teos Antik Kenti’nde düzenlenen törende konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir’in bu ulaşım ağına katılmasının gurur verici olduğunu söyledi.

Bisiklet denilince akla spor ve sağlığın geldiğini belirten Soyer, aynı zamanda ulaşım olanağı da sağlayan bisikletin sürdürülebilir turizm enstrümanına dönüştüğünü dile getirdi. EuroVelo’nun güçlü bir prestij markası olduğunu vurgulayan Tunç Soyer, “Türkiye’den sadece İzmir’in girmiş olması ve geçen yıl 500 kilometrelik Efes-Bergama güzergâhının bu uluslararası ağa dahil olması gerçekten kent için büyük bir gurur” diye konuştu.

Törende EuroVelo Türkiye Ulusal Koordinatörü  Enerji Verimliliği ve Çevre Koruma  (ENVERÇEVKO) Derneği adına Feridun Ekmekçi ile Adnan Cangır, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e katkılarından dolayı teşekkür plaketi verdi. Program kapsamında Teos Antik Kenti ile Azmak Koyu arasında bisiklet turuna katılan bisikletçiler, yaklaşık 17 kilometre pedal çevirdi.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments