Ana Sayfa Güncel Haberler 9. Şakir Süter Gazetecilik Yarışması'nın ödülleri verildi

9. Şakir Süter Gazetecilik Yarışması’nın ödülleri verildi

Bergamalı merhum gazeteci – yazar Şakir Süter anısına İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) tarafından Bergama Belediyesi işbirliğiyle ve Bergama Ticaret Odası’nın desteğiyle bu yıl dokuzuncu kez düzenlenen Şakir Süter Gazetecilik Yarışması’nın ödülleri törenle verildi. 

İzmir’de görev yapan gazetecilerin mesleki gelişimlerine katkıda bulunmak ve başarılı çalışmaları ödüllendirmek amacıyla düzenlenen yarışmanın ödül töreni Bergama Kültür Merkezi’nde (BerKM) gerçekleştirildi. 

Törende konuşan Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu, Bergama’nın yetiştirdiği çok değerli isimlerden ve Türk basın camiasının güçlü kalemlerinden merhum Şakir Süter’i vefatının 13. yılında rahmet ve saygıyla andığını söyledi. Koştu, “Aramızdan çok erken ayrılmış duayen bir gazetecinin, bu yarışma vesilesiyle yaşatılıyor olması çok önemli. Ayrıca bu tür yarışmaların, gazeteciliği teşvik edici olmasından dolayı da farklı bir değer taşıdığına inanıyorum” dedi.

Gazetecilik mesleğinin zorluklarına dikkat çeken İGC Başkan Yardımcısı Dilek Gappi, pandemiyle birlikte bu zorlukların arttığını dile getirdi. Gappi, “Merhum Şakir Süter’in biz meslektaşları için anlamı çok büyük. Biz içimizden gelerek bu töreni yapıp Şakir Süter’i anıyoruz. Bunun en büyük nedeni dik duruşu ile mesleğe kattığı değerlerdir. Ruhu şad olsun” diye konuştu.

Bergama Ticaret Odası Başkanı Fikret Ürper, şehirleri anlamlı kılan unsurun binalar değil içindeki yaşayan insanlar olduğunu, merhum Şakir Süter’in de Bergama’ya değer kattığını söyledi. Ürper, “Merhum Şakir Süter, Bergama ile gönül bağını hiç koparmamıştır. Burada olmaktan dolayı onur duyuyorum” dedi. Konuşmalarının ardından bu yıl 44 eserin katıldığı yarışmada kazanan gazetecilere ödülleri verildi.

Haber dalında Deniz Kılıç‘ın Euronews Türkçe’de yayınlanan “Altınordu: Türkiye’nin En Büyük Futbolcu Fabrikası” başlıklı eseriyle Dokuz Eylül Gazetesi’nden Levent Arıöz‘ün “Havuz Ayıbı” haberi birinciliği paylaşmıştı. 

Araştırma – inceleme dalında Yeni Asır Gazetesi’nden Hacer Önoğlu Ülger‘in “Piraye Hanım’ın Yassıada Mektupları” başlıklı araştırma yazısı birinci olmuştu. 

Fotoğraf dalında Gökçe Adar‘ın Dokuz Eylül Gazetesi’nde yayımlanan “Mültecilik Haktır” konulu fotoğrafı birinciliği elde etmişti.

Röportaj dalında Ege’de Son Ses’ten Murat Karakaş‘ın “Zeus Sunağı” röportajı birinci olmuştu.

Ticaret Gazetesi’nden Seza Nur Demirparmak “Bergamalı Kadınlar Tarihi Dokuyor” başlıklı haberiyle Bergama Ticaret Odası Özel Ödülü’ne değer bulunmuştu. 

Mehmet Gülümser‘e Yerelin Sesi Gazetesi’nde yayımlanan “Yanıbaşımızdaki Tarihi Köy: Bademli” konulu yazısıyla Bergama Belediyesi Özel Ödülü’nün verilmesi kararlaştırılmıştı.

İlkses Gazetesi’nden Sultan Gümüş “Cüruf Ölüm Üretiyor / Oksijene Hasret İlçe: Aliağa” başlıklı haberiyle İzmir Gazeteciler Cemiyeti Özel Ödülü’ne değer bulunmuştu.

İlkses Gazetesi’nden Çağla Geniş “Otizmli Bireyler Ve Aileleri: Biz Yıllardır Karantinadayız” başlıklı haberiyle Vecdi Altay Özel Ödülü’nü kazanmıştı.

İlkses Gazetesi’nden Nurettin Baki “Bayındır’dan Dünyaya Açılıyor” başlıklı haberiyle Osman Bayatlı Özel Ödülü’ne değer bulunmuştu.

Şakir Süter Gazetecilik Yarışması Seçici Kurulu Serap Zeybek başkanlığında İGC Başkanı Misket Dikmen, İGC Yönetim Kurulu Üyesi Sadık Pala, Bergama Belediyesi Özel Kalem Müdürü Şenol Çakı, Bergama Belediyesi Basın Danışmanı Ferit Özcan, Bakırçay Gazetesi İmtiyaz Sahibi Rıdvan Karapehlivan, gazeteciler Saadet Erciyas, Coşkun Akar, Esat Erçetingöz ve Ertan Gürcaner‘den oluşmuştu.

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR