Ana Sayfa Güncel Haberler Kamu çalışanları esnek çalışma yöntemlerinden yararlanacak

Kamu çalışanları esnek çalışma yöntemlerinden yararlanacak

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlara uzaktan çalışma, dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışma yöntemlerinden yararlanabilecek. Dönüşümlü çalışanlar fiilen göreve gelmedikleri süre içinde idari izinli sayılacak. Esnek çalışma yöntemlerinden yararlananların tüm özlük hakları saklı kalacak.

“COVID-19 kapsamında kamu çalışanlarına yönelik tedbirler” konulu Cumhurbaşkanlığı genelgesi 26 Ağustos 2020 tarihli ve 31225 sayılı Resmi Gazete’de yayımlandı. Genelgeyle COVID-19 salgınının ülkemizde yayılımının en aza indirilmesinin amaçlandığı belirtildi.

Genelge uyarınca, esnek çalışma yöntemlerine ilişkin usul ve esaslar Cumhurbaşkanlığı, bağlı, ilgili ve ilişkili kurum ve kuruluşları için üst yöneticileri tarafından belirlenecek.

Salgınla mücadeleyi ve salgının etkilerinin azaltılmasına yönelik faaliyetleri zayıflatmamak ve kamu hizmetlerini aksatmamak koşuluyla, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlara uzaktan çalışma, dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışma yöntemleri uygulanabilecek.

Esnek çalışma usul ve esasların belirlenmesinde bakanlıklar, bağlı, ilgili ve ilişkili kamu kurum ve kuruluşları için bakan, taşra teşkilatları, -bakanlıklarca belirlenmemişse- yerel yönetimler, bağlı kuruluşları ile mahalli idare birlikleri için ilgisine göre vali veya belediye başkanı, diğer kamu kurum ve kuruluşları için üst yönetici yetkili olacak. Bu yetki devredilebilecek.

Bu kapsamda dönüşümlü çalışanlar fiilen göreve gelmedikleri süre içinde idari izinli sayılacak.

Genelge kapsamında esnek çalışma yöntemlerinden yararlanan çalışanlar ile idari izinli sayılanlar bu sürede istihdamlarına esas görevlerini fiilen yerine getirmiş sayılacak.

Uzaktan veya dönüşümlü çalışanlar ile görev yerinde çalışanlar hizmetin yürütülmesi sorumluluğu açısından eşit olacak.

Uzaktan veya dönüşümlü çalışanlar ile idari izinli sayılanların mali ve sosyal hak ve yardımlarıyla diğer özlük hakları saklı kalacak.

İdari izinliler, uzaktan veya dönüşümlü çalışanlar amirlerinin izni dışında görev yerlerinden ayrılamayacak ve hizmetine ihtiyaç duyulanlar çağrıldıkları anda görevlerine dönmek zorunda olacak.

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR