Ana Sayfa Güncel Haberler Büyükşehir bisiklet yollarını yaygınlaştırıyor

Büyükşehir bisiklet yollarını yaygınlaştırıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi kent içinde bisiklet yollarını yaygınlaştırıyor. Bu çalışmalar kapsamında 14.4 kilometre uzunluğunda bisiklet şeridi, 4.4 kilometre uzunluğunda ayrılmış bisiklet yolu ile 21.1 kilometre uzunluğunda paylaşımlı bisiklet yolu oluşturuluyor. Yeni bisiklet yollarının oluşturulması ile birlikte bisikletin yalnızca kıyı şeridinde değil, kent içinde de daha rahat ve güvenli bir ulaşım aracı olması hedefleniyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, normalleşme sürecinde toplu ulaşım kullanımının azalması nedeniyle artan trafik yoğunluğuna karşı bisiklet yolu projeleri hızlandırıldı. Ayrılmış bisiklet yolları, daha hızlı uygulamaya alınabilecek paylaşımlı bisiklet yolları ve bisiklet şeritleri projelerine başlandı. Vasıf Çınar, Şehit Nevres ve Plevne bulvarlarındaki çalışmalarını tamamlandı. Bisikletli ulaşım olanaklarını artırarak trafik yoğunluğunu azaltmayı hedefleyen çalışma kapsamında Karşıyaka, Bayraklı, Konak, Balçova’da 40 kilometre uzunluğunda yeni bisiklet yolu oluşturuluyor.

Yeşildere Caddesi’ndeki uygulamalarla Buca – Konak, Balçova’daki uygulamalarla Üçkuyular ile Sahilevleri, Vasıf Çınar, Şehit Nevres ve Plevne bulvarlarındaki uygulamalarla Kordon – Kültürpark, Liman Caddesi, Sakarya Caddesi, Mustafa Kemal Caddesi, Gediz Caddesi’ndeki düzenlemelerle Konak ile Küçükpark, Mavişehir bölgesindeki projelerle bisiklet kullanıcıları için Mavişehir İZBAN İstasyonu ile Bostanlı arasındaki bağlantı sağlanmış olacak.

Karşıyaka’da Girne, Gün Sazak, Aziz Nesin Bulvarları ile Mavişehir 2040/3, 2040/4, 6523, 6522 sokaklar, Konak’ta Gazi, Talatpaşa ile Cumhuriyet bulvarları, Yeşildere paralelinde yer alan 2251, 5402, 1038 sokaklar ile Yeşildere Caddesi yan yolu, Gaziler Caddesi, Bornova yönünde Liman Caddesi ile Ankara Caddesi yan yolu, Bayraklı’da Manas Bulvarı, Sakarya, Hardar Aliyev ve Mustafa Kemal caddeleri, Bornova’da Gediz caddesi, Balçova İnciraltı Caddesi, Yıldız Sokak, Yenikale Sokak ve Gürler Caddesi’ndeki çalışmalar yaz sonunda tamamlanacak.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -
 

Most Popular

Recent Comments