Ana Sayfa Kent-Yaşam yazıları İzmir'e özel yardımlaşma örneği: Askıda kitap

İzmir’e özel yardımlaşma örneği: Askıda kitap

İzmir Büyükşehir Belediyesi, başta öğrenciler olmak üzere kitaba ihtiyaç duyan yurttaşlar için “askıda kitap” kampanyasını başlattı. Kampanya İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kurduğu www.halkinkitapcisi.com internet sitesi üzerinden yürütülecek. Kitap almak için “Biz İzmir” dijital platformu üzerinden yapılacak başvurular www.halkinkitapcisi.com adresine yönlendirilecek. Türkiye’nin ve dünyanın her yerinden kitapseverler, farklı fiyatlardaki dört paketten dilediklerini ya da 500 kitaplık seçkiden istediği sayıda kitabı askıya bırakacak. 

Bağışçılar, bu kitapları piyasaya göre yüzde 20 daha ucuza alabilecek. Askıya çıkan kitaplardan almak isteyen yurttaşlar ise ayda bir kez askıdaki kitaplardan edinebilecek. İZELMAN Genel Müdürlüğü merkez 11 ilçeden istenen kitapları adreslerine ulaştıracak. Metropol dışındaki 19 ilçede bulunan vatandaşlar kitaplarını, ilçelerinde bulunan İzmir Büyükşehir Belediyesi Yerel Hizmetler Müdürlüğü’nden teslim teslim alınacak. Kampanyadan öğrencilerin yanı sıra aylık geliri 2 bin 500 liranın altında olan yurttaşlar yararlanabilecek.

Askıda kitap kampanyasında “Halkın Kitapçısı” ulusal çapta hizmet veren büyük yayınevlerinin yanı sıra İzmirli yayınevlerinin, İZELMAN AŞ’nin ve İBB Kent Kitaplığı’nın kitaplarına da yer veriyor. İzmir’den Cem, Duvar Yayınları, Etki Yayınevi, Na Yayınları, Top Yayınları, TUDEM Yayınları, Uçan Balık, Varyant, Yakın Kitabevi ve Zeus Kitabevi’nin kitapları listede bulunuyor. Bağışçılar istedikleri seti listeden seçip oluşturabiliyor. Ödemeler kredi kartıyla gerçekleştiriliyor. 

***

TÜRGÖK Öykü Yarışması sonuçlandı

Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı’nın (TÜRGÖK) 10. Öykü Yarışması kazananları belli oldu. Bekir Yurdakul, Birsen Ferahlı, Düriye Ayyıldız, Eşref Karadağ, Mavisel Yener, Özgür Danışman ve Tülay Yazgan’dan oluşan seçici kurul tüm öyküleri değerlendirerek sonuçları belirledi. Yarışmanın Yetişkinler Öbeği’nde Kamer Beyaztaş “Bekleyiş”, Damla Hazer “Kimse Bilmez”, Alev Ütükerli “Yarım da Bir Tamdır” adlı eserleriyle ödül aldı.

Yetişkinler Özendirme Ödülleri’nde Ahmet Yıldırım “Yalnız Başlangıç”, Hasibe Ulus “Son”, Kadir Can Duran “Çorabın Teki” adlı eseriyle ödüle layık görüldü. Gençler Öbeği Ödüllerini ise Eslem Orta “İlk Kar Tanem”, Melek Çalışkan “Bizim Aile”, Yağmur Ece Koşar “Hayat En Çok Sürprizlerle Dolu” adlı eserleriyle kazandı. 

Yarışmanın Gültekin Yazgan Özel Ödülü’nü Ali Korkmaz “Sarsıntı” adlı eseriyle kazanırken, seçici kurul bu yıl yaşamını yitiren TÜRGÖK Yönetim Kurulu Üyesi Çiğdem Uygun anısına Mustafa Doğan’ın “Kolye” adlı öyküsüne özel ödül verildi. Korona virüs salgını nedeniyle bu yıl tören düzenlenmeyen TÜRGÖK 10. Öykü Yarışması’nın kazananlarına ödülleri elden ulaştırılacak.

***

Ayvalık Belediyesi’nden Kitap Günleri

Ayvalık Belediyesi yenilenen Amfitiyatro ve Büyük Park alanında, kitap severlere yaz ayları boyunca hizmet verecek Kitap Günleri çalışması başlattı. Ayvalık Belediyesi Kültür Müdürlüğü’nün “Kipat Fuarcılık” ile yaptığı işbirliğiyle Amfitiyatro giriş alanına yayınevlerinin sergilikleri açıldı. Kitap dostlarının buluşma noktası haline gelen 50 metrekarelik açık alandaki sergilikte 15 yayınevinin kitapları yer alıyor. 

“Kitapla aranıza sosyal mesafe koymayın” diyen Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin hedeflerinin ilçede bir kitap fuarı düzenlemek olduğunu belirtti. Ergin, “Kitap gibi ufku açabilecek, düşünsel mekanizmanızı, hayal dünyanızı geliştirebilecek başka bir şey yok. O nedenle kitap için sergiler açık, hangi yayınevi isterse buyursun gelsin. Kitap fuarının çocukların okulda olduğu dönemlerde yapılmasının daha verimli olduğunu düşünüyoruz. Bu tür etkinlikleri Eylül, Ekim ya da Nisan, Mayıs aylarına taşıyarak hem herkese duyurabilmeyi hem de çevre ilçelerden illerden de ziyareti sağlayarak turizmi de geliştirmeyi hedefliyoruz” diye konuştu. 

***

İzmir’e dair bir fotoğraf okuması

Panorama de Smyrne – 1928 İzmir Panoraması / Siren Bora / Yeşilyurt Kitabevi

Metinlerini tarihçi Dr. Siren Bora’nın kaleme aldığı “1928 İzmir Panoraması – Panorama de Smyrne”, Cumhuriyet dönemi İzmir’ini çektiği fotoğraflarla belgeleyen ünlü fotoğrafçı Hamza Rüstem Fotoğrafhanesi’ne ait bir fotoğraftan yola çıkılarak hazırlanmış. 1928 yılında Değirmendağı üzerinde çekilen siyah-beyaz panoramik fotoğraf, çekildiği tarihten 90 yıl sonra 210 santimetre boyutuna büyütülmüş. Fotoğraf ve tarihçi Dr. Bora’nın bu fotoğraftaki mekanlara dair okuması olan metinlerin yer aldığı kitap altın yaldızlı, siyah, şık bir şömiz içinde okuyucuya sunuluyor.

Yeşilyurt Kitabevi’nin sahibi sahaf İskender Dereli, yayınevinin ilk ürünü olan bu kitabın İzmir’in tarihiyle ilgilenen herkesin ilgisini çeken ve aynı zamanda basmayı hedefledikleri İzmir’in prestij kitaplarının da bir ilki olduğunu söylüyor. Dereli, “Dr. Siren Bora sadece tek bir fotoğraftan bu açıklayıcı ve yetkin metni yazdı ve keyifli bir anlatı oluşturdu. Bu İzmir’e armağan bir prestij kitabı. Bu tarz bir kitap İzmir’de ilk kez yapıldı” diyor.

Kitabın bir İzmir fotoğrafı okuması olduğunu dile getiren tarihçi Dr. Siren Bora, kitaptaki fotoğrafın çekildiği yılın İzmir kentinin yeniden imar ve kalkınma döneminin başlangıç yılları olduğunu söylüyor. Çalışmanın bir fotoğrafçının, bir yayıncının ve bir tarihçinin ortak çabasının ürünü olduğunu belirten Dr. Bora, duygularını, “Albümde benim payıma düşen en keyifli bölüm. Ben sevgili İzmir’imin güzel fotoğrafının tasvirini kaleme aldım” sözleriyle dile getiriyor.

***

Yeni çıktı

Türk Turizmine Kanat Gerenler / Nazmi Kozak – Metin Kozak / Detay Yayıncılık

Dünyanın en önemli turizm destinasyonları içinde yer alan Türkiye’de bu sektöre hayat veren turizmin duayenleri, emekçileri editörlüğünü Nazmi Kozak ve Metin Kozak’ın üstlendiği altı ciltlik “Türk Turizmine Kanat Gerenler” kitabında bir araya geldi. Koronavirüs nedeniyle ciddi darboğaza giren ve ayakta kalmak için büyük çaba veren sektörün paydaşlarına yer veren kitap Türkiye’de turizm sektörüne yönelik en kapsamlı biyografi ve mikrotarih çalışması olarak nitelendiriliyor. 

Serinin birinci cildi “Öncü Akademisyen ve Araştırmacılar”, ikinci cildi “Konaklama İşletmecileri”, üçüncü cildi “Seyahat İşletmecileri”, dördüncü cildi “Gastronomi ve Eğlence İşletmecileri”, beşinci cildi “Kadın Turizmciler”, altıncı cildi ise “Kamu ve Meslek Kuruluşları Yöneticileri, Turist Rehberleri, Ulaştırma İşletmecileri ve Diğerleri” başlığını taşıyor. “Türk Turizmine Kanat Gerenler” serisinde 261 kişinin portre biyografisi yer alıyor.

***

Yanımızdan ayırmayacağımız kitaplar

Doğaseverlerin Börtü Böcek Rehberi / Serdar Tezcan – Füsun Tezcan

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Sağlığı Bölümü’nden mezun olup uzun yıllar bu fakültede görev yapan, TÜBİTAK destekli Böcek Farkındalığı Yaratma Projeleri’nde (BÖFYAP) görev almış Prof. Dr. Serdar Tezcan ve Dr. Füsun Tezcan’ın kaleme aldığı kitap doğaseverlere böcekler konusunda aydınlatıcı bilgiler içeriyor. Yaşamlarının 35 yılını böcekler konusunda yaptıkları araştırmalara adayan Serdar ve Füsun Tezcan’ın doğaseverlerin yanı sıra üreticilere de rehber olabilecek bir içerikte hazırlanmış. Tanıtılan böcekler kitapta fotoğraflarıyla yer almış. 

“Doğaseverlerin Börtü Böcek Rehberi” özellikle şu güzel yaz günlerinde ormanlık ya da ağaçlık alanlara pikniğe, tatile gidenler, kamp ya da dağcılık yapmak isteyenlerin yanında taşıması gereken kitap. Doğaya çıktığımızda karşımıza çıkıverecek toprak, otsu bitki çalı ve ağaç katmanındaki böcekler, hayvan dışkılarındaki ve sucul ortamdaki böcekler kitapta listelenmiş. Yazarlar, bu böcekleri gördüğümüzde genelde korktuğumuzu ancak tanır ve özelliklerini bilirsek onlara zarar vermeyeceğimizi ve bizim de zarar görmeyeceğimize dikkat çekiyorlar. Kitabın yazarları sunuş yazısında eklembacaklıların en büyük gurubunu bir milyonun üzerindeki varlığıyla böceklerin oluşturduğunu Türkiye’de bulunan böcek türü sayısının 100 bin dolayında olduğunun tahmin edildiğini belirtiyor. Serdar – Füsun Tezcan’ın Nilay Gülperçin’in de katkılarıyla hazırlanan “İzmir’den 4000 Böcek Türü” kitabı da kentimizin böcek envanteri çalışmaları için önemli bir katkı olarak değerlendiriliyor.

***

Çok satanlar listesi

Delibo – Murat Uyurkulak – Can
Bir Nefes Gibi – Ferzan Özpetek – Can
Sinopeli Diogenes – Suat Çağlayan – Kırmızı Kedi
Muazzez İlmiye Çığ / Cumhuriyet Mucizesi – Nurdan Arca – Sia
Kesekli Tarla – Figen Şakacı – İletişim
Sarmal – Murat Ağırel- Kırmızı Kedi
Gerek Yok Hoş Değil – Kürşat Başar – Everest Yayınları
Unutkan Aşk – Nermin Bezmen – Doğan Kitap
Ben Kazanmadan Bitmez – Bircan Yıldırım – Destek Yayınları
Neandertaller Konuşur muydu? – Caner Kerimoğlu – Varyant

Bu liste Duvar Kitabevi, Remzi Kitabevi ve Yakın Kitabevi’nin katkılarıyla hazırlanmıştır.

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR