Ana Sayfa Güncel Haberler Büyükşehir lastik tekerlekli tramvayları tanıttı

Büyükşehir lastik tekerlekli tramvayları tanıttı

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Atatürk Bulvarı’nın (Birinci Kordon) kıyı kesiminde çalıştırılmasınıı planladığı nostaljik görünümlü, lastik tekerlekli tramvayla ilgili tanıtım toplantısı düzenlendi. Yetkililerden projenin ayrıntılarını dinleyen bölge sakinlerinin lastik tekerlekli tramvaya tam destek verdiği belirtildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin geçmişte Birinci Kordon’da çalışan elektrikli tramvaydan esinlenerek yaşama geçirmeyi kararlaştırdığı lastik tekerlekli tramvayı tanıtmak için bölge sakinlerine yönelik toplantı düzenledi. Toplantıda, İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanı Mert Yaygel, İzmir Metro A.Ş. Genel Müdürü Sönmez Alev ve Konak Belediye Başkan Yardımcısı Ali Ulvi Dülger yurttaşlara, projenin ayrıntıları hakkında bilgi verdi. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, toplantıda katılımcıların soruları yanıtlandı, görüşleri ve önerileri alındı. Projeye tam destek veren vatandaşlar, uygulamanın Konak’a uzatılmasını, kent merkezinde, başta Kültürpark olmak üzere uygun olan bölgelere de taşınmasını istedi.

Açıklamaya göre, nostaljik tramvay, İzmir’de 1928 yılında kullanılmaya başlanan elektrikli tramvaylardan esinlenerek tasarlandı. Birinci Kordon’un dokusunu bozmamak için lastik tekerlekli olacak ve elektrikle çalışacak. Var olan toprak yol tramvayın geçişine uygun olarak düzenlenecek. Ayrıca Alsancak Limanı viyadüklerinin bulunduğu alanda bataryalı tramvay vagonlarının park edebilmesi, bakımının ve temizliğinin yapılarak bu vagonların şarj edilebilmesi için bir alan oluşturulacak.

Tek vagondan oluşan 28 kişi oturma kapasiteli iki nostaljik tramvay, Alsancak Limanı viyadükleri ile Cumhuriyet Meydanı arasındaki 1660 metrelik güzergahta karşılıklı sefer yapacak. Vagonun her iki yönünde sürücü kabini olacak, dönüş için alana ihtiyaç duymayacak. Cumhuriyet Meydanı, Gündoğdu Meydanı, Alsancak İskele ve Alsancak Limanı olmak üzere dört duraktan tramvaya yolcu inip binebilecek. Üçüncü tramvay vagonu ise yedekte tutulacak. 

İzmir’in nostaljik tramvayının renginin “1900’lü yıllarda kentte hizmet veren tramvayların rengi esas alınarak” yeşil olarak belirlendiği belirtildi. Tramvayların İzmir’in kurtuluş gününde hizmet vermeye başlayacağı dile getirildi.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -
 

Most Popular

Recent Comments