Ana Sayfa Güncel Haberler Çiğli Tramvayı ihalesine 17 firma katıldı

Çiğli Tramvayı ihalesine 17 firma katıldı

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Karşıyaka tramvay hattını Çiğli’ye uzatmak üzere hazırlanan Çiğli Tramvayı projesinde ihale aşamasına gelindi. Karşıyaka – Çiğli arasında hizmet verecek 11 kilometrelik Çiğli Tramvayı’nın yapımı için düzenlenen ihalede, aralarında uluslararası girişimlerin de olduğu 17 firmadan ön yeterlilik başvuruları alındı. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, toplu ulaşımı çağdaş standartlara taşıma hedefi doğrultusunda raylı sistem yatırımlarına bir yenisi daha eklenecek. İzmir’de çevreci, ekonomik ve konforlu toplu ulaşımın önemli unsurlarından biri haline gelen raylı sistem yatırımları kapsamındaÇiğli Tramvayı ilçe trafiğine soluk aldıracak, bu bölgedeki hastane, üniversite ve sanayiye ulaşımı kolaylaştıracak. 

11 kilometrelik Çiğli Tramvayı’nın yapımı için açılan iki aşamalı ihalede firmaların ön yeterlilik başvuruları alındı. Ön yeterlilik ihalesine aralarında ABD, Ukrayna ve Türkiye’den 17 firma katıldı. İhaleye katılan kuruluşlar ve iş ortaklıkları şunlar:

Alsim Alarko AŞ, Kolin AŞ – Ederay AŞ iş ortaklığı, Unitek AŞ – YDA AŞ – 58 Yapı AŞ iş ortaklığı, Özka AŞ – Dillingham Construction iş ortaklığı, Ermit AŞ – En-Ez AŞ – Adfa İnşaat iş ortaklığı, Doğuş AŞ, Yapı Merkezi AŞ, Makyol AŞ, Şenbay AŞ – Özgün AŞ, Nurol AŞ, Cengiz AŞ, Özkar AŞ – İmaj AŞ – Araz AŞ iş ortaklığı, Gülermak AŞ, IC İçtaş AŞ, Kiev Metrobud AŞ – Barankaya AŞ iş ortaklığı, Pers Yapı AŞ – Astro Üst Yapı AŞ.

Değerlendirmeler sonucu ön yeterlilik koşullarını taşıyan firmalara ikinci aşama için davet gönderilerek mali teklifleri istenecek. Yıl sonunda başlaması planlanan Çiğli Tramvayı inşaatı iki yılda tamamlanacak. 14 istasyondan oluşacak 11 kilometrelik güzergâhın büyük bölümü mevcut cadde ve yolların orta refüjlerinden geçecek şekilde çift hat olarak planlandı. 

Karşıyaka Tramvayı’nın devamı niteliğindeki Çiğli Tramvayı, Karşıyaka Çevreyolu İstasyonu’ndan başlayarak bağlantı köprüsü ile geçilerek Ataşehir, Çiğli İstasyonaltı Mahallesi’ne, Çiğli İZBAN Durağı’na ve Çiğli Bölge Eğitim Hastanesi’ne, Ata Sanayi ile Katip Çelebi Üniversitesi’ne ve Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’ne hizmet edecek. Ayrıca Ataşehir’den Mavişehir İZBAN istasyonuna da tramvay hattı ile ulaşım sağlanacak. Yaklaşık 500 metre uzunluğundaki bağlantı köprüsü çevre yolunun üzerinden geçecek. Köprüde tramvay hattının yanı sıra yaya ve bisiklet yolları da bulunacak.

2017 yılında 8,8 kilometrelik Karşıyaka, 2018’de de 12,8 kilometrelik Konak hattının devreye girmesiyle tramvay İzmir’de toplu ulaşımın en önemli unsurlarından biri  oldu. Çiğli Tramvayı’nın da hizmete girmesi ile İzmir’deki tramvay hatlarının uzunluğu 32,6 kilometreye ulaşacak.

Kentteki karbon salımını azaltacak çevreci, hızlı ve konforlu ulaşım modeli, tramvayla birlikte daha da güçlendi. Büyükşehir Belediyesi’nin, kent içi ulaşımda fosil yakıt tüketimini en aza indirme hedefiyle ağırlık verdiği toplu taşıma yatırımları sayesinde her gün fazladan binlerce otomobilin trafiğe çıkarak havayı kirletmesi önleniyor. Her bir tramvay seferinde 3 otobüse sığacak kadar yolcu taşınabiliyor.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -
 

Most Popular

Recent Comments