Ana Sayfa Güncel Haberler Otellere belge ve izolasyon odası zorunluluğu getirildi

Otellere belge ve izolasyon odası zorunluluğu getirildi

Kültür ve Turizm Bakanlığı, konaklama tesislerinde kontrollü normalleşme süreci genelgesinde değişiklik yapan yeni bir genelge yayınladı. Genelgeyle bakanlık belgeli konaklama tesislerine oda sayısına göre “misafir izolasyon odası” düzenleme ve izolasyon servis personeli görevlendirme zorunluluğu getirildi. Konaklama tesislerinin güvenli turizm belgesi alması zorunlu hale geldi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 01 Temmuz 2020 tarihli ve 2020/14 sayılı genelgesine göre, yurt dışından gelen, ülkemizde Covid-19 teşhisi konulan ve hastanede tedavisi gerekmeyen misafir, konaklama sözleşmesinde belirtilen süre ve koşullarda tesiste konaklayacak. Covid-19’lu misafirle aynı aileden olanlar veya birlikte aynı odada kalan kişiler de misafir izolasyon odalarında kalacak. Misafirler ve beraberindeki kişiler, izolasyon odalarında kalacaklarına ve odalarının dışına çıkamayacaklarına ilişkin yazılı bilgilendirme ve bildirim yapılacak,

Konaklama tesislerinden 50 odaya kadar olanlar bir, 51-100 odalılar iki, 101-150 odalılar üç, 151-200 odalılar dört, 201-250 odalılar beş, 251-300 odalılar altı, 301-350 odalılar yedi, 351-400 odalılar sekiz, 401-450 odalılar dokuz, 500 ve üzeri odalılar on izolasyon odası düzenleyecek. 

Misafir izolasyon odaları, diğer misafir odaları ile en az temasta olacak şekilde, aynı kat/aynı blokta düzenlenecek. Düzenlenen kat veya blokta normal misafir odalarının bulunmayacak veya ikişer misafir odası boş bırakılacak şekilde bir uçta toplanarak koridorda fiziksel ayrımı sağlanacak.

Misafir izolasyon odalarında konaklayan misafirler, konaklama sözleşmelerinde

belirtilen süre boyunca, odalarından çıkmaksızın, sözleşme koşullarına uygun olarak yiyecek-içecek sevisi ve oda temizlik hizmeti alabilecek.

İzolasyona alınmış misafire servis/kat hizmeti verecek personeller belirlenecek. İzolasyon servis personelinin çalışma koşulları, ek hizmet bedelleri, koruyucu ekipmanları, misafire yaklaşım mesafesi ve koşulları, servis öncesi ve sonrası uygulayacakları kişisel temizlik ve hijyen kurallarının da yer aldığı “izolasyon personeli protokolü” hazırlanacak ve sözleşmeleri yapılacak.

İzolasyon servis personeline ayrı hijyen ve sağlık eğitimi verilecek. Misafir izolasyonu süresince izolasyon personelinin tesiste konaklaması sağlanacak. Personelin sağlık durumu sık sık izlenecek.

Misafir izolasyon odalarına servis/kat hizmeti veren personel maske, koruyucu sperlik ve tek kullanımlık eldiven kullanacak. Tek kullanımlık gereçler diğer atıklardan ayrı bertaraf edilecek. Her bir aşamaya ilişkin izlenirlik kayıtları tutulacak.

Misafir izolasyon odaları kullanımdayken havlu, çarşaf gibi tekstil ürünleri ve servis bulaşıkları ayrı toplanacak ve diğer misafir kirlileri ile temas ettirilmeden en az 60 derecede sıcaklıkta yıkanması sağlanacak.

50 oda ve üzeri kapasiteli tesislere belge zorunlu

Kültür ve Turizm Bakanlığı belgeli olan veya olmayan, 50 oda ve üzeri kapasitedeki tüm konaklama tesislerine güvenli turizm sertifikası alma zorunluluğu getirildi. Halen faaliyette olan konaklama tesislerinin sertifika alabilmeleri için 15 Temmuz 2020 gününe kadar, faaliyete yeni geçecek tesislerin ise yedi gün içerisinde koşullarını yerine getirerek güvenli turizm sertifikası almaları gerekiyor.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR