Ana Sayfa Güncel Haberler Levent Marina'dan hem İZDENİZ hem İzmirliler yararlanacak

Levent Marina’dan hem İZDENİZ hem İzmirliler yararlanacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşım kuruluşu İZDENİZ AŞ, Levent Marina’yı Türk Silahlı Kuvvetleri’ni Güçlendirme Vakfı’ndan beş yıllığına kiraladı. İZDENİZ gemilerinin barınması için uzun süredir devam eden yer arayışlarının bu kiralamayla son bulacağı dile getirildi. İZDENİZ’e ait gemilerin barınma ve onarım hizmetlerinin yapılacağı tesislerin kentliler için de yeni bir çekim merkezine dönüşeceği belirtildi. 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, kiralanan Levent Marina Tesisleri’ndeki çalışmaları yerinde inceledi. İZDENİZ Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ufuk Tutan, tesisin durumu ve yapılacak yeni düzenlemelerle yaşama geçirilecek projelere ilişkin bilgi verdi. Tesisin çekek, marina, yelkencilik, atık alım, dinlenme, sosyal tesis, eğitim alanları, yüzme havuzu ve restoran bölümleriyle hizmet vereceği dile getirildi.

Tunç Soyer, Levent Marina’da hem İZDENİZ işletmesinin ihtiyaçlarının giderileceğini hem de oluşturacakları sosyal, sportif ve akademik tesislerle kente yepyeni bir çekim ve eğitim merkezi kazandıracaklarını söyledi. Soyer, “Denize ulaşamayan çocuklarımızın burada yelken, kano gibi deniz sporlarıyla buluşmasını sağlayacağız. Spor kulüpleri ile protokol yaparak kapasitelerini bu çocuklarımız için kullanmalarına imkan tanıyacağız. Yıllardır atıl kalan bu alanın çehresini değiştireceğiz” dedi. 

Gemiler onarım için İstanbul’a gitmeyecek

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, İZDENİZ gemilerinin barınması için uzun süredir devam eden yer arayışları Levent Marina’nın kiralanmasıyla son buldu. Körfez’de bağlama ve çekek yeri olmadığından İZDENİZ gemileri tamir ve bakım için İstanbul’a gitmek zorunda kalıyordu. Özellikle fırtınalı havalarda, birbirlerine çarpıp zarar vermemeleri için açıkta bekliyorlardı. Bu durum ise İZDENİZ adına yüklü miktarda maliyet yaratıyordu. Daha önce Bostanlı ve İnciraltı balıkçı barınaklarının tahsisi için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na yapılan başvurular olumsuz sonuçlanmıştı. 

RELATED ARTICLES
- Advertisment -
 

Most Popular

Recent Comments