Ana Sayfa Güncel Haberler İzmir Demokrasi Üniversitesi'nden 19 Mayıs onuruna sanal sergi

İzmir Demokrasi Üniversitesi’nden 19 Mayıs onuruna sanal sergi

İzmir Demokrasi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı onuruna uluslararası sanal sergi düzenledi. “19 Mayıs’ın 101. Yılında Sanatla Buluşma” adını taşıyan sergi İzmir Demokrasi Üniversitesi (İDU) Sanal Sanat Galerisi’nin www.idusanat.idu.edu.tr alan adlı web adresinden izlenebilecek. 19 Mayıs – 2 Haziran 2020 tarihleri arasında açık olacak sergide farklı ülkelerden 174 sanatçının eserleri yer alıyor.

İDU Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Karkın, Covid-19 salgını nedeniyle yaşanılan bu zor zamanlarda, sanal ortamlarda gerçekleşen sanatsal etkinliklerin bireylerin anlamlı günlerde de duyarlılıklarını paylaşmalarına katkı sağladığını söyledi. Prof. Dr. Karkın, “19 Mayıs 1919’un 101. yılı onuruna düzenlenen sergi, bu bayramı yeni bir yüzyıla taşıyacak olan tüm dünya gençlerine armağan olarak düzenlenmiştir. Bu anlamlı günde ortak değerlere sahip çıkan ve birlik ruhunu simgeleyen sergi belirli bir tema, teknik ve boyut sınırlandırması olmadan katılan sanatçılarımızın eserlerinden oluşturulmuştur” dedi.

İzmir Demokrasi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bedriye Tunçsiper’in onursal başkanlığını yaptığı serginin küratörlüğünü Doç. Dr. Nuray Gümüştekin üstlendi. Serginin düzenleme ve yürütme kurulu Doç. Dr. Nuray Gümüştekin, Doç. Dr. Nurgül Begiç, Dr. Öğretim Üyesi Gözde Yetmen, Dr. Öğretim Üyesi Sevda Emlak’dan oluştu.

Sergiye Türkiye’nin yanı sıra, Kore, Bulgaristan, İrlanda, Rusya, Pakistan ve Makedonya’dan sanatçılar katıldı. Sergide sanatçıların kaligrafi, fotoğraf, yağlıboya, linol baskı, akrilik, upcycling tekniği, illüstrasyon, plastik sanatlar, seramik, hat, ebru, tezhip, kağıt kesme, yün-keçe, oya, kat-ı, dokuma, batik, yün çözgü ve atkı, gravür, ahşap yontu, metal, akrilik, seramik, pul – sim işleme, nakış, elle şekillendirme gibi karışık tekniklerle üretilmiş birbirinden özel eserler yer alıyor.

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR